Mjekët tregojnë pse kurrë nuk duhet t’i hiqni qimet e hundës

Life style

Mjekët tregojnë pse kurrë nuk duhet t’i hiqni qimet e hundës

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 20:34
Foto ilustrim

Heqja e qimeve të hundës duhet se nuk  është veprim i mirë.

Ato mund të duken të shëmtuara, por bëni mirë të mos i hiqni, pasi kjo mund të iu shkaktoi probleme në tru.

Mjeku i NHS-së, Karan Raj tregoi se pse është e rëndësishme që t’i lini ashtu siç janë qimet e hundës, shkruan The Sun.

“Ju keni dy lloje të qimeve të hundës, kemi të ashtuquajturat qerpikë mikroskopikë, këto filtrojnë mukozën dhe e dërgojnë atë në pjesën e pasme të fytit, ku përfundon në stomak, ndërsa qimet e tjera që janë më të mëdha, parandalojnë grimcat e mëdha që të mos hyjnë në pjesën e pasme të hundës”, tha Raj.

Tutje, ai shtoi se nëse këputen këto qime, atëherë mikrobet rreth folikulës mund të futen brenda duke shkaktuar infeksion.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat