Çiftet që qëndrojnë së bashku edhe sëmuren njëkohësisht, sipas një studimi

Life style

Çiftet që qëndrojnë së bashku edhe sëmuren njëkohësisht, sipas një studimi

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 20:37
Foto ilustrim

Çiftet e martuara përfundojnë me probleme shëndetësore të njëjta, sipas një studimi.

Pra mjekët mund të gjykojnë rrezikun e shëndetit të dikujt vetëm duke parë partnerin e tyre.

Sipas studimit, presioni i lartë i gjakut i dikujt, kolesteroli, diabeti dhe sëmundjet e zemrës ishin të lidhura ngushtë me atë të partnerit të tyre.

Zakonet e pirjes së duhanit, pesha dhe madhësia e belit të tyre, ishin gjithashtu të ngjashme, shkruan The Sun.

Ekspertët në Universitetin Tohoku në Japoni thanë se studimi i 34 mijë çifteve vuri re ngjashmëri të rëndësishme bashkëshortore në shëndetin e zemrës. Dhe lidhjet ishin aq të ngushta sa çiftet mund të merrnin të njëjtin kujdes shëndetësor.

Studimi zbuloi se dikush kishte 37 përqind më shumë gjasa të ishte obez nëse ishte edhe partneri i tyre.

Rreziku i presionit të lartë të gjakut të burrave ishte deri në 45 përqind më i lartë nëse gruaja e tyre kishte këtë gjendje, dhe njerëzit kishin deri në 59 përqind më shumë të ngjarë të merrnin diabet të tipit 2 nëse bashkëshorti i tyre e kishte atë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat