Si t’i thani rrobat më shpejt në ditët me shi

Life style

Si t’i thani rrobat më shpejt në ditët me shi

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 16:47
Ilustrim

Dimri sjell me vete shi dhe temperatura të ulëta, gjë që shpesh krijon problem në tharjen e rrobave.

Ndryshe nga vera kur rrobat thahen për shumë pak orë, në dimër mund të duhen edhe dy ose tre ditë që pëlhura të caktuara të thahen. Megjithatë ka disa mënyra për të tharë rrobat më lehtë edhe në ditët më të ftohta.

Shihni më poshtë tre prej tyre:

-Mos i palosni rrobat në litarin e rrobave sepse në këtë mënyrë ato thahen ngadalë. Varni ato nga supet në mënyrë që të varen nga njëra anë.

-Menjëherë pas lavatriçes, vendosni një peshqir të madh dhe të thatë pambuku midis rrobave që keni varur në lavanderi. Në këtë mënyrë, peshqiri do të thithë lagështinë e pjesës tjetër të rrobave në një periudhë më të shkurtër kohore.

-Mos e përhapni njërën veshje pranë tjetrës. Vendoseni të rrallën në raft dhe akoma më mirë në një hekurudhë. Në këtë mënyrë ata do të thahen më shpejt

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat