Pastroni lavatriçen në formën e duhur me këta hapa

Life style

Pastroni lavatriçen në formën e duhur me këta hapa

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 23:44
Foto ilustrim

Nëse makina juaj larëse nuk pastron si më parë dhe nëse rrobat tuaja nuk duket të nuhasin edhe pse keni vënë zbutës pëlhure, ajo ndoshta ka nevojë për një pastrim të plotë të shkallës dhe papastërtisë.

Ja se si mund ta bëni në tre hapa, në mënyrë që lavatriçja juaj të funksionojë si e re:

Lani shpërndarësin e pluhurit dhe zbutësin e rrobave

Shpërndarësi në të cilin derdhni detergjentin e rrobave dhe zbutësin e rrobave zakonisht gjendet në anën e majtë të makinës, nën kapak. Dozeri është në formën e një sirtari; tërhiqeni me kujdes nga tabaka, hiqni ndarjen dhe lani mirë dozuesin dhe ndarjen mirë.

Nëse vini re se ka gunga pluhuri në dozues që janë ngurtësuar dhe ngjitur në plastikë, derdhni uthull mbi to – do t’i zbusë ato, kështu që lehtë mund t’i hiqni nga fundi i dozerit. Fërkojeni ndarjen në formën e një rrjeti mbi të cilën derdhni zbutësin e rrobave me anën e përafërt të një sfungjeri për larjen e enëve.

Dezinfektoni daullen dhe eliminoni gëlqeren

Hidhni sa më shumë uthull alkooli në shpërndarësin e detergjentit dhe zbutësit, dhe derdhni pjesën tjetër të shisheve me një litër uthull në kazan. Ndizni makinën dhe ekzekutoni programin me temperaturën më të lartë. Uthulla alkoolike do të eliminojë shkallën e gëlqeres që është grumbulluar në daulle.

Përzieni 400 gramë sodë buke me katër litra ujë të ngrohtë dhe derdhni këtë tretësirë ​​në daulle. Kthejeni programin në temperaturën më të lartë, pa paralarje dhe përsëriteni shpëlarjen dy herë.

Nxirrni filtrin (zakonisht i vendosur në pjesën e poshtme të makinës, nën daulle, i mbuluar me një maskë), hiqeni atë dhe hiqeni nga makina. Nëse lani shpesh batanije, bluza futoni, tuta të ngrohta dhe një gardërobë me rruaza, në fijet e filtrit, si dhe në rrjetën e tij, mbetjet e materialit me siguri do të grumbullohen, gjë që mund të bëjë që makina të mos lëshojë ujë gjatë larjes.

Hiqini ato, lani filtrin mirë me një furçë dhe ujë të ngrohtë, pastaj kthejeni atë në makinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat