Sekretet që gratë duan që ju të dini në marrëdhënie

Life style

Sekretet që gratë duan që ju të dini në marrëdhënie

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 14:55
Foto ilustrim

Psikologia dhe autorja amerikane Dr. Diana Kirschner zbulon sekretet që do t’i ndihmojnë burrat të kuptojnë më mirë gratë.

Ato i pëlqejnë burrat që kujdesen për ta

Gratë vlerësojnë një burrë me një anë të ndjeshme, veçanërisht kur janë të mërzitur. Prandaj kujdesuni për ta kur ata kanë nevojë dhe forconi marrëdhënien tuaj.

Mirësia akoma numëron

Kur bëhet fjalë për romancën, shumë gra preferojnë që partneri i tyre të ketë një rol mashkullor më tradicional. Mbetet një e vërtetë edhe në këtë kohë të vështirë për marrëdhëniet, sipas psikologes Diana Kirschner, e cila ka shkruar shumë libra mbi dashurinë. Një grua është krejtësisht e aftë të ulet në një karrige vetëm ose të hapë një derë, por nëse e shihni që heziton, ajo mund të jetë duke pritur që ju të silleni me pak mirësjellje tradicionale mashkullore.

Vishuni në përputhje me rrethanat për t’i bërë përshtypje asaj

Moda po ndryshon vazhdimisht, por interesi i një burri për zbukurimin dhe veshjet e tij duhet të zgjasë përgjithmonë. Është një element i rëndësishëm për gratë, të cilin ata e vënë re që në momentin e parë. Duhet të dini nëse asaj i pëlqen një stil i caktuar.

Burri që vesh të kuqe “fiton gratë”

Kjo këshillë nuk vjen nga gratë, por nga teste të ndryshme psikologjike që tregojnë preferencat e grave. Një studim interesant zbuloi se burrat që veshin rroba të kuqe duken më të fuqishme, tërheqëse dhe seksualisht të dëshirueshme për gratë. Por ka një ndryshim: e kuqja nuk i bën meshkujt të duken më mirë ose më të sjellshëm. Varet vetëm nga ju.

Mos i fshehni të metat tuaja

Asgjë nuk e kap zemrën e një gruaje më shumë sesa një burrë që dëshiron të jetë një burrë më i mirë. Gratë e duan zhvillimin personal dhe e duan një njeri të kujdesshëm dhe të ndjeshëm. Ata pëlqejnë që partneri i tyre të njohë një të metë dhe natyrisht që të përpiqen ta korrigjojnë atë.

Mos u mundoni të gjeni zgjidhjen

Kur diçka shqetëson një grua, ajo dëshiron që ju ta dëgjoni atë, jo ta këshilloni atë. Burrat gjithmonë mendojnë se duhet të rregullojnë gjërat sepse janë “të programuar” për të gjetur zgjidhje për problemet. Për gratë, megjithatë, është vërtet e mrekullueshme t’i dëgjosh ato në të vërtetë dhe ndihmon për të forcuar marrëdhënien tuaj.

Një dremitje nuk është e mjaftueshme

Është e rëndësishme të dëgjoni atë që ka për të thënë, por ajo që kërkon është që të dëgjohet. Një tundje me kokë nuk është e mjaftueshme, pasi kur ajo pushon, ajo ju jep një arsye për t’iu përgjigjur në një mënyrë që i tregon asaj se ju e kuptoni dhe kujdeseni për të. Kur ajo ju thotë se është e mërzitur sepse shefi i saj e lëndoi, ajo që pret të dëgjojë nga ju është: “Më vjen keq që keni pasur një ditë kaq të vështirë”. Edhe mbani mend se ju duhet t’i rezistoni dëshirës tuaj për t’i ofruar një zgjidhje problemit.

Ndani stresin tuaj në performancën tuaj

Kur keni një natë të vështirë dhe nuk mund të performoni seksualisht, ajo gjithashtu ndihet keq. Ajo mund të jetë e shqetësuar që ju nuk ndiheni më të tërhequr prej saj dhe do të dojë siguri se ky nuk është rasti. Ai ose ajo do të duan të diskutojnë pse po ndodh kjo dhe çfarë mund të bëni për këtë, veçanërisht nëse është një problem i përsëritur. Është një çështje e ndjeshme për të dy, por diskutimi i saj me njëri -tjetrin ofron shumë përfitime.

Imitimi është barometri i dashurisë

Mos harroni thënien “imitimi është forma më e lartë e lajkave”. Një grua shpesh përdor taktikën e imitimit të ndjenjave ose lëvizjeve të partnerit të saj për të zbuluar ndjenjat e saj për të. Ai mund të porosisë një vakt që i pëlqen, të veshë një fustan me ngjyrën e tij të preferuar, të buzëqeshë ose të kryqëzojë krahët kur e bën. Imitimi është mënyra e saj për ta bërë partnerin e saj të ndihet rehat dhe duke i treguar atij se ai e magjeps atë.

Thuaji përsëri dhe përsëri

Grave u pëlqen të thonë se janë të bukura dhe gjithashtu adhurojnë një burrë që shikon ndryshimet në to pa thënë kështu. Kur ajo vesh një fustan seksi, për shembull, do të keni shumë vëmendje nëse thoni sa seksi duket dhe veçanërisht nëse komentoni veshjen para saj. Nëse ajo duket shumë tërheqëse, nëse i ka ndryshuar flokët apo duket më në formë, bëjeni që ta dëgjojë nga buzët tuaja.

Mos kini frikë të flisni për marrëdhënien tuaj

Kur partneri juaj dëshiron të flasë për lidhjen tuaj, kjo nuk do të thotë që ju keni bërë diçka të gabuar. Psikologu Kirschner thotë se shumë grave u pëlqen të flasin për “situatën e marrëdhënieve”, e cila përfshin çështje të tilla si ajo që po shkon mirë, çfarë po shkon keq, ose thjesht çfarë po ndodh. Kjo është një gjë e mirë, pasi një diskutim i sinqertë dhe i gjerë mund t’ju afrojë.

Ju e shikoni atë në sy

Ju mund të ndiheni më rehat ulur krah për krah, por shumë gra preferojnë të shohin fytyrën e partnerit të tyre dhe të bëjnë kontakt me sy.

Mos e humbisni momentin

Si e dini nëse ajo është gati të angazhohet? Shumë thjesht, ai do t’ju tregojë. Kjo është diçka që gratë janë zakonisht shumë hapa përpara. Sidoqoftë, nuk do të thotë që ata duan ta kenë këtë diskutim shumë shpesh. Nëse ajo është gati dhe ka marrë kohën e saj, herën tjetër kur kjo çështje të dalë në diskutim, duhet të jeni të përgatitur se si do ta trajtoni atë.

Romanca është diçka e thjeshtë. Mbaje

Romanca është diçka që një grua kërkon gjithmonë, pavarësisht nëse jeni bashkë për dy muaj apo për 20 vjet. Lule, një darkë romantike, disa fjalë dashurie nga një poezi, mos u shqetësoni, nuk duhet të jetë e juaja, mund të duket klishe, por sipas Kirschner, shumica e grave vlerësojnë gjeste të tilla të thjeshta por romantike dhe tregojnë vlerësimin e tyre ndaj tyre partnerët

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat