Vetmia do të vijë 3 herë në jetën tuaj

Life style

Vetmia do të vijë 3 herë në jetën tuaj

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 20:43
Ilustrim

Do të ndodhë shumë herë në jetën tuaj të ndiheni vetëm. Kjo nuk është një dramë, por përballja me vështirësitë e jetës së përditshme nuk mund të jetë e frikshme. Gjatë udhëtimit të jetës mund të përjetojmë vetminë në mënyra të ndryshme, ndonjëherë ky moment i shkëputjes nga të tjerët do të kërkohet, herë të tjera do të jenë të tjerët që të na braktisin dhe do të na dëmtojë.

Por vetmia nuk është kurrë një dështim, përkundrazi: ajo duhet të përjetohet si një pikënisje për të filluar nga e para dhe për të krijuar tokë pjellore për shpirtin dhe zemrën. Rrethanat në të cilat mund të ndihemi vetëm janë të shumta: humbja e një njeriu të dashur, largimi i një miku, tradhtia e atyre që na premtuan dashuri të përjetshme.

Sipas shkencës, në jetë do të kalojmë së paku në tre faza në të cilat do të ndihemi jashtëzakonisht të vetmuar. Studimi, i kryer nga Universiteti i Kalifornisë, u krye në një mostër prej 340 personash të moshave të ndryshme, duke filluar nga 27 deri në 101 vjeç. Rezultatet treguan se tre periudhat e jetës gjatë të cilave njerëzit ndihen vetëm janë në fund të të njëzetave, të pesëdhjetave dhe rreth të tetëdhjetave.

Pikërisht kur plakemi ndodh kulmi i vetmisë. Kjo gjendje amplifikohet gjithashtu nga probleme të mëdha fizike ose çrregullime mendore, kushte që në mënyrë të pashmangshme na bëjnë të shkëputemi nga të tjerët.

Sidoqoftë, në një moshë të re, saktësisht në fund të njëzetave, ne rastësisht ndihemi vetëm sepse në thelb përjetojmë një nga ndryshimet më të rëndësishme në jetën tonë: bëhemi të pavarur. Studimet tona mbarojnë dhe ne jemi katapultuar në botën e punës, duke u distancuar ekonomikisht dhe personalisht nga prindërit. Ky moment përfaqëson një ndryshim të madh në jetën tonë, i cili në mënyrë të pashmangshme ndikon edhe në marrëdhëniet personale.

Sidoqoftë, në moshën pesëdhjetë vjeç përsëritet i njëjti mekanizëm si më parë: kësaj here, sidoqoftë, veshja e rrobave të prindërve dhe përjetimi i të ashtuquajturës sindroma e folesë së zbrazët. Në fakt, ky është momenti kur fëmijët marrin rrugët e tyre dhe prindërit e gjejnë veten duke u marrë me një realitet të ri, duke vënë në dyshim edhe marrëdhënien me partnerin e tyre. Shtëpia zbrazet, zakonet ndryshojnë dhe ne e gjejmë veten në një moment ndryshimi të fortë që në mënyrë të pashmangshme mund të na bëjë të ndihemi vetëm.

Sidoqoftë, vetmia nuk duhet të përjetohet kurrë si një dramë, përkundrazi: kjo mund të jetë një mundësi për të lexuar brenda vetes, për të dëgjuar nevojat tuaja dhe për të filluar nga ato.

Të jetosh vetminë si një mundësi për t’u njohur me njëri-tjetrin është një gjë e bukur. Eshtë në këto momente, në fakt, që ne mund të zbulojmë se çfarë na bën vërtet të lumtur dhe të kthehemi të shkëlqejmë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat