Paralajmërojnë ekspertët: “Squid Game” mund të dëmtojë zhvillimin shoqëror dhe emocional të fëmijëve

Life style

Paralajmërojnë ekspertët: “Squid Game” mund të dëmtojë zhvillimin shoqëror dhe emocional të fëmijëve

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 12:17
Foto ilustrim

Prindërit mund t’i mësojnë fëmijët e tyre të jenë ngacmues duke i lënë ata të shikojnë lojërat ultra të dhunshme të “Squid Game”, ka paralajmëruar një eksperte.

Dr. Sandra Wheatley tha se seriali i Netflix-it mund të dëmtojë “zhvillimin social dhe emocional” të të rinjve nëse ata e shikojnë atë, shkruan DailyMail.

Kjo mund t’i inkurajojë ata të “qëndrojnë pranë” ose “të bashkohen” – në vend që të ndihmojnë – nëse shohin një bashkëmoshatar të dëmtuar, shtoi ajo.

Seriali i Koresë së Jugut me 15 vlerësime ka shkaktuar debat të madh në faqen e prindërve të quajtur ‘Mumsnet’, me disa që thonë se ishte mirë për fëmijët e moshës tetë vjeç.

Seriali sjell qindra personazhe të rrënuar financiarisht që konkurrojnë në sfidat e bazuara në lojërat e fëmijërisë – por me pasoja fatale për ata që humbin, ndërkohë që fituesi merr 27 milionë funte.

Skenat më të errëta të serialit janë ato kur lojëtarët e humbur vendosen në arkivole dhe kur njerëzit qëllohen në kokë.;

Dr Wheatley, një psikologe sociale e specializuar në prindërim, tha se fëmijët e moshës fillore mund të mos jenë aq të rritur sa të kuptojnë kontekstin e dhunës, duke shtuar: “Kjo mund t’i bëjë ata të pyesin: ‘pse askush nuk i ndihmon ata?’ Është e qartë se ka mesazhe atje që ne me të vërtetë nuk duam që fëmijët tanë t’i marrin”.

Javën e kaluar, Shkolla Fillore John Bramston në Ilford, në lindje të Londrës, u shkroi prindërve nga një letër duke i paralajmëruar se nxënësit po imitonin skenat e rrezikshme të serialit.

Kjo mund të trondisë themelet e asaj që ata po mësojnë në shkollë, që është fakti se ne duhet të kujdesemi dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin”, tha ajo.

Ne nuk qëndrojmë pranë nëse dëshmojmë një padrejtësi. Nëse shohim dikë tjetër që po ngacmohet ose lëndohet, ne i themi një mësuesi, dhe ne i vijmë në ndihmë atij personi dhe nuk largohemi”, shton doktoresha.

Kjo vjen pasi shkollat fillore paralajmëruan se nxënësit ishin parë duke imituar skena të dhunshme nga shfaqja.

Dhe përdoruesit e ‘Mumsnet’ shkaktuan zemërim duke pranuar se i kishin lënë fëmijët e tyre të moshës fillore ta shikonin serialin.

Njëra shkroi për vajzën e saj nëntëvjeçare: “Unë e shikoj me të dhe ajo ishte e fiksuar pas atij seriali”.

Një tjetër shkroi për vajzën e saj tetë vjeçe: “Unë e shikoj me të në dhomë. Unë përcjell skena seksi ose dhunë vërtet brutale, por ajo e di që nuk është e vërtetë”.

Një i tretë pranoi: “Nëntë vjeçari im dhe 11-vjeçari më pyetën nëse mund ta shikonin dhe kishin parë disa pjesë të tij”.

Shumë të tjerë e dënuan veprimin si ‘prindërim të keq’, me një person i cili kritkoi duke u shprehur: “Prindërit e papërgjegjshëm i lënë fëmijët e tyre të shikojnë shfaqje të dhunshme” dhe një tjetër tha: “Është neglizhencë e fëmijëve – kaq e trishtueshme”.

Nuzhat Uthmani, një mësuese e shkollës fillore, gjithashtu shkroi në një blog për revistën ‘TES’ se disa nga nxënësit e saj kishin parë “Squid Game” dhe ajo ishte e shqetësuar se mund të ndikonte në ‘shëndetin e tyre mendor’.

Ajo tha: “Është zhgënjyese numri i bisedave që duhet të bëni, si mësues fillor, me nxënës në lidhje me përmbajtjen e përshtatshme për moshën”.

“Në fund të fundit, është përgjegjësia e prindërve dhe kujdestarëve që ta kontrollojnë këtë”, shtoi ajo.

Dr. Wheatley tha se ndërsa prindërit duhet të kenë “lirinë” për të zgjedhur atë që shikojnë fëmijët e tyre, por edhe kjo nganjëherë është gami.

Ajo tha se fëmijët e vegjël marrin një ‘mesazh të ndryshëm’ nga përmbajtja e të rriturve tek prindërit e tyre sepse ata janë shumë të vegjël për të kuptuar temat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat