Iluzioni i ri optik i cili mashtron trurin për të parë rrezet verbuese

Life style

Iluzioni i ri optik i cili mashtron trurin për të parë rrezet verbuese

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 23:38
Foto ilustrim

Shikuesi i sheh këto rreze inekzistente, sepse truri “lidh pikat” midis pikave të caktuara në kurora.

Një lloj i ri i iluzionit vizual që tërheq mendjen i bën njerëzit të shohin rrezet verbuese që nuk janë fare aty. Iluzioni i sapo zbuluar, me nofkën “ylli i skintilimit”, përbëhet nga një model i thjeshtë i kurorave koncentrike në një sfond të bardhë të thjeshtë, shkruan Livescience.

Sidoqoftë, pothuajse të gjithë ata që e shikojnë mund të shohin rrezet e ndritshme, që burojnë nga qendra e modelit, si rrezet e diellit që shpërthejnë nëpër re.

Shikuesi i sheh këto rreze inekzistente, sepse truri “lidh pikat” midis pikave të caktuara në kurora.

Michael Karlovich, një artist vizual me një sfond në neuroshkencë, krijoi shpërthimin e yjeve si logo për kompaninë e tij të dizajnit, Recursia Studios, në 2019.

“Kur pashë për herë të parë iluzionin që krijova, unë menjëherë pata një ngacmim që po shikoja një efekt që nuk e kisha parë kurrë më parë”, tha Karlovich për Live Science. “Unë u befasova, por edhe u hutova se cili mund të jetë mekanizmi themelor i efektit.” Për të zbuluar më shumë, Karlovich u bashkua me Pascal Wallisch, një psikolog dhe shkencëtar i të dhënave në Universitetin e Neë York-ut, për të kryer një studim shkencor mbi modelin.

Lidhja e pikave

Dizajni i yjeve të skintilimit përbëhet nga kurora koncentrike, secila e përbërë nga një palë shumëkëndësha yjesh, të cilët nga ana tjetër janë bërë nga dy heptagonë (shtatëkëndësha) që përgjysmojnë njëra-tjetrën. Shumëkëndëshat e yjeve janë rregulluar në mënyrë që shtatëkëndëshat përgjysmues të rreshtohen për të krijuar pika të ngushta kryqëzimi në kurora. Shikuesit i shohin këto pika kryqëzimi në kurora si “pika të ndritshme”, ose pika, në periferinë e tyre sepse ato pika janë pjesa më e hollë e kurorave. Për shkak se pikat e ndritshme të secilës kurorë koncentrike mbivendosen me njëra-tjetrën, truri krijon rrezet midis tyre edhe pse nuk ka asnjë ndryshim në ngjyrën e sfondit.

“Mendja lidh pikat për të prodhuar segmente iluzive”, tha Karlovich.

Sidoqoftë, ky efekt është i shpejtë dhe nëse i lëvizni shpejt sytë nëpër model, rrezet zhduken ose forcohen për pak kohë, në varësi të vendit ku po kërkoni.

Iluzion krejt i ri

Iluzionet vizuale që mashtrojnë trurin për të parë diçka që nuk ekziston nuk janë një fenomen i ri, por mënyra se si funksionon ky iluzion i veçantë nuk është studiuar dhe dokumentuar më parë.

“Nuk ka pasur kurrë një demonstrim të rrezeve iluzive që përshkojnë sfondin e një modeli,” tha Karlovich. “Të gjitha iluzionet e tjera që përfshijnë linja iluzive janë të kufizuara në skicat e rrjetit.” Projektimet e rrjetave, të tilla si iluzioni i rrjetit Hermann, japin hov për krijimin e këtij lloji efekti sepse është shumë më e lehtë të krijosh pika të ndritshme tërheqëse në kryqëzimet e rrjetit. “Sidoqoftë, këtu kemi një shembull ku truri po ndërton rrezet iluzive nëpër rajone jo-rrjete, të cilat përndryshe duhet të jenë bosh,” tha Karlovich.

Konfigurime të ndryshme

Karlovich dhe Wallisch eksperimentuan me shumë konfigurime të ndryshme të yjeve të skintilimit për të përcaktuar se cilat aspekte ndikojnë më shumë në efekt. Ata së pari eksperimentuan me madhësinë e iluzionit. “Për sa kemi studiuar, sapo dizajni të jetë mjaft i madh për ta bërë iluzionin të dukshëm, efekti është i pandryshueshëm”, tha Karlovich. Sidoqoftë, ata dyshojnë se efekti mund të prishet nëse provohet në një shkallë shumë më të madhe sesa ata studiuan.

Eksperimentet zbuluan gjithashtu se rrotullimi i dizajnit e bëri efektin e rrezes më të fortë, tha Karlovich. Forca e efektit gjithashtu u rrit me më shumë kurora në dizajn, shtoi ai. Rrezet janë të dukshme pavarësisht nga ngjyra e linjave dhe sfondit për sa kohë që ato kontrastojnë, zbuluan studiuesit. Kjo gjithashtu mund të bëjë që rrezet të ndryshojnë ngjyrën; për shembull, vendosja e kurorave të bardha në një sfond të zi i bën njerëzit të shohin rrezet shumë më të errëta, por po aq të ndritshme.

“Eksperimentet tona paraprake pilot me ngjyrën sugjerojnë se ajo që është më e rëndësishmja është që të ketë një sasi të lartë kontrasti midis ngjyrës së sfondit dhe ngjyrës së vijave që përbëjnë modelin,” tha Karlovich. “Sa më i lartë të jetë kontrasti, aq më të forta janë rrezet”.

Plotësimi i boshllëqeve

Edhe duke shërbyer si logo për kompaninë e Karlovich, studiuesit besojnë se ylli i skintilimit ka potencial të mëtejshëm kërkimor.

“Ashtu si iluzionet e tjera, ylli i skintilimit mund të përdoret hipotetikisht si një stimul në studimet e ardhshme në lidhje me njohjen dhe vizionin,” tha Karlovich.

Iluzione si kjo na ndihmojnë të mësojmë më shumë se si evoluoi truri ynë, tha Karlovich. “Iluzionet vizuale na japin pasqyrë se si truri rindërton botën,” shtoi ai. “Ato na mësojnë në lidhje me supozimet dhe parashikimet që truri bën për të ndërtuar perceptimet tona”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat