Pesë gjërat që bëjnë gratë aziatike për t’u dukur më të reja

Life style

Pesë gjërat që bëjnë gratë aziatike për t’u dukur më të reja

Më: 21 tetor 2021 Në ora: 21:33
Ilustrim

Aziatiket njihen për pamjen e tyre rinore. Motivimi i tyre dhe dëshira për tu dukur bukur mbi 50 vjeç luajnë një rol të madh. Provoni të zbatoni disa nga zakonet e tyre për ta bërë veten të dukeni edhe më të rinj.

Uji i orizit

Është një përbërës i njohur në shumë produkte japoneze dhe kineze të kujdesit të lëkurës pasi përdoret kundër plakjes dhe ndriçon lëkurën. Ju mund të kërkoni një produkt si ky ose të bëni ujë orizi në shtëpi dhe ta përdorni para se të pastroni fytyrën tuaj, për të hidratuar lëkurën tuaj, por edhe për të zbutur dhe shkëlqyer flokët tuaj. Është e rëndësishme që uji i orizit të jetë i pastër.

Pastrim i dyfishtë i fytyrës

Teknika e pastrimit të dyfishtë të fytyrës është e preferuar në Kore dhe Japoni sepse heq të gjitha papastërtitë pas vendosjes së grimit ose përdorimit të kremit kundër diellit. Pastrimi i parë zakonisht bëhet me një produkt me bazë vaji, sepse qetëson lëkurën dhe e çliron nga substancat yndyrore të padëshiruara të pranishme në pore. Produkti i dytë bazohet zakonisht në ujë. Ai gjithashtu heq të gjitha mbeturinat dhe ndihmon produktet e tjera të kujdesit të lëkurës të depërtojnë thellë dhe të zbusin strukturën e lëkurës.

Produkte me sekrecion kërmilli

Kërmilli është përdorur që në Greqinë e lashtë sepse është një kompleks i acidit hialuronik dhe glikolik dhe gjithashtu përmban zink. Të tre përbërësit janë të mirë për lëkurën dhe i japin asaj shkëlqim, ndërsa zinku zvogëlon më tej acarimin e lëkurës.

Çaj me bar limoni

Përveç aromës dhe shijes, çaji i limonit njihet gjithashtu se është i shkëlqyeshëm për detoksifikimin dhe tretjen, dhimbjet menstruale dhe fryrjen, por edhe për lëkurë më të shëndetshme dhe më rrezatuese.

Maskë me gjethe

Një nga mënyrat më të mira për t’u kujdesur për lëkurën tuaj është të përdorni një maskë me gjethe të pasur me përbërës kundër plakjes, siç është kolagjeni. Është shumë praktike për t’u përdorur dhe sjell shumë përfitime për lëkurën, përfshirë zvogëlimin e rrudhave

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat