Të vërtetat që i mësoni me vonesë

Life style

Të vërtetat që i mësoni me vonesë

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 13:40
Foto ilustrim

E keni vënë re që shpesh na duhet një jetë për të mësuar disa të vërteta, të cilat po t’i dinim më parë do të reagonim ndryshe. Shpesh janë zhgënjim, shpesh janë një konfirmim i asaj që mendonim në fakt, thjesht nuk e kishim përkufizuar

Më poshtë ju sjellim 10 të vërteta që i mësoni me vonesë.

1. Suksesi është një term relativ

Si fëmijë, jemi mësuar të “arrijmë suksesin”. Çfarë do të thotë kjo në të vërtetë? Suksesi për një person mund të nënkuptojë të kundërtën për dikë tjetër. Përcaktoni suksesin tuaj.

2. Ju nuk mund të ndryshoni prindërit tuaj

Një e vërtetë e trishtueshme dhe e vështirë për t’u përballur ndërsa plakeni: Ju nuk mund të ndryshoni prindërit tuaj. Ata janë ata që janë. Nëse e miratojnë ose jo atë që bëni, nuk ka rëndësi. Duaji ata që të sollën në këtë botë.

3. I vetmi person me të cilin duhet të përballeni në mëngjes është vetvetja

Kur je më i ri, të duket sikur duhet të kënaqësh të gjithë botën. Mos e bëni. Veproni për t’u ndier të lumtur dhe krijoni jetën që dëshironi të jetoni për veten tuaj. Do të shihni dikë që e doni vërtet, duke ju kthyer çdo mëngjes nëse mund ta bëni këtë.

4. Asgjë nuk ndjehet aq mirë sa diçka që e bën me zemër

Asnjë shumë parash, ose arritje ose vërtetim i jashtëm nuk do të zërë kurrë vendin e asaj që bëni nga dashuria e pastër. Ndiqni zemrën tuaj dhe pjesa tjetër do të pasojë, shkruan Bussines Magazine.

5. Potenciali juaj është i lidhur drejtpërdrejt me sa mirë e njihni veten

Ata që e njohin vetveten dhe i maksimizojnë pikat e tyre të forta janë ata që shkojnë atje ku duan të shkojnë. Ata që nuk e njohin veten e tyre dhe shmangin punën e vështirë të të parit të vetes nga brenda, e jetojnë jetën si vjen. Nuk kanë aftësinë për të krijuar të ardhmen për veten e tyre.

6. Disa persona do të kthehen gjithnjë

Ai fëmijë që ju ngacmonte do të vijë duke kërkuar punë. Vajza që nuk donte të dilte me ty do të të telefonojë sapo të shohë se si po ecën në karrierë. Gjithmonë ndodh kështu. Thjesht përqendrohuni tek ju, qëndroni besnikë për atë që besoni dhe të gjithë dyshuesit përfundimisht do të vijnë duke kërkuar ndihmë.

7. Ju jeni një reflektim i 5 personave me të cilët kaloni më shumë kohë

Askush nuk krijon vetveten pa pritur. Ne të gjithë jemi imazhe pasqyre, të skalitura përmes reflektimeve që shohim tek njerëzit e tjerë. Kjo nuk është një lojë që luani vetë. Punoni që të rrethoheni nga ata që dëshironi të jeni dhe me kalimin e kohës edhe ju do të mbani në vete gjërat që admironi.

8. Besimet janë relative me ato që ndjek ti

Kudo që të jeni në jetë bashkë me atë që është përreth jush dhe aspiratat tuaja aktuale, formojnë besimet tuaja. Megjithatë, askush nuk tregon se “besimet” nuk janë “të rregulluara”. Nuk ka asnjë “të drejtë” dhe “të gabuar”. E gjitha është relative. Gjeni atë që ju përshtatet.

9. Çdo gjë mund të jetë një ves

Jini të kujdesshëm. Përsëri, nuk ka “të drejtë” dhe “të gabuar” ndërsa plakeni. Një mekanizëm përballimi i një situate mund të jetë një mënyrë për t’u çlodhur nga një e diele në tjetrën. Thjesht qëndroni të vetëdijshëm për zakonet tuaja dhe si e kaloni kohën tuaj. Cilat zakone fillojnë të rriten në frekuencë – pyesni se nga vijnë? Nga ju? Dhe pse ndiheni të detyruar t’i përsërisni ato?

10. Qëllimi juaj është të jeni Ju

Cili është kuptimi i jetës? Të jesh ti, gjithmonë, në gjithçka që bën – çfarëdo që do të thotë kjo për ty. Ju jeni krijuesi juaj. Ju jeni kryevepra juaj në zhvillim. Të rritesh është kuptimi që je edhe skulptura, edhe skulptori, piktori dhe portreti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat