Fëmijët nuk “humbasin” në rrugë, por brenda shtëpisë

Life style

Fëmijët nuk “humbasin” në rrugë, por brenda shtëpisë

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 15:26
Foto ilustrim

Që fëmijët nuk humbasin në rrugë, por brenda njësisë së familjes, është një deklaratë që duhet të na bëjë të reflektojmë. Kjo fokusohet pikërisht në marrëdhëniet midis fëmijëve dhe prindërve, të cilët janë gjithnjë e më të përkushtuar dhe gjithnjë e më pak të pranishëm në jetën dhe rritjen e fëmijëve të tyre. Për këtë arsye, sot koncepti që fëmijët nuk humbasin në rrugë por brenda shtëpisë është më i rëndësishëm se kurrë.

“Para se t’i mësoni një fëmije të lexojë, mësojini atij se çfarë është dashuria dhe e vërteta”

Kjo frazë e Gandit na shtyn të reflektojmë mbi një pikë vendimtare. Atë të edukimit dhe të kohës për t’iu kushtuar fëmijëve. Pikërisht për të shmangur humbjen e tyre, që nuk kanë pika referimi, që nuk dinë rrugën për të shkuar.

Si të parandaloni që fëmijët të humbasin?

Sot ne jetojmë në një shoqëri thellësisht të ndryshme nga ajo e vetëm njëzet viteve më parë. Por kërkesat dhe nevojat e fëmijëve mbeten të njëjta. Dhe për të parandaluar që fëmijët të humbasin gjatë rrugës, duhen disa gjëra.

E para ka të bëjë me detyrën dhe rolin e prindërve. Ne duhet të marrim pjesën e përgjegjësisë që i takon secilit prej nesh, si prindër dhe si edukatorë, mësues dhe njerëz që ndikojnë në zhvillimin e të vegjëlve. Nuk ka fëmijë të vështirë, ka njerëz me nevoja dhe ndjeshmëri të ndryshme.

E dyta, jo më pak e rëndësishme, ka të bëjë me zgjedhjen që duhet bërë në lidhje me kohën dhe cilësinë e marrëdhënieve me fëmijët. Cilët janë përbërësit e një edukimi të saktë në mënyrë që fëmijët të mos humbasin gjatë rrugës?

Të duash një fëmijë nuk është të kënaqësh të gjitha tekat e tij, nuk është të hapësh të gjithë kufijtë për të ose të shmangësh negativitetin ndaj tij. Dashuria autentike është ajo që nxit, ajo që inicon një ndjenjë të vërtetë përgjegjësie tek fëmija. Edukimi cilësor kupton emocionet dhe përfshin durimin. Fëmija kërkues kërkon dhe vlerëson personin që i kushton kohë dhe dashuri atij. Ai që di t’i përgjigjet pyetjeve, frikës dhe dyshimeve të tij. Kjo parandalon që një fëmijë të ndihet i vetmuar dhe të humbasë në rrugën e jetës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat