Këto 4 gjëra falas të gjithë mund t'i zbatojmë

Life style

Këto 4 gjëra falas të gjithë mund t'i zbatojmë

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 20:12
Foto ilustrim

Janë 1.440 minuta në çdo ditë, dhe ne do të përdorim rreth 1.200 për të punuar, fjetur, udhëtuar, kaluar kohë me familjen, për të ngrënë… Çfarë bëjmë me 240 minutat e mbetura mund të përcaktohen nga suksesi ynë në jetë.

Tom Corley, autor i një studimi të madh mbi zakonet e të pasurve, ndoqi dhe intervistoi 233 njerëz të pasur dhe 128 njerëz të varfër për tri vjet. Këto janë zakonet kryesore që ai vuri re dhe ju mund të zbatoni secilën prej tyre!

“Ato 240 minuta në dukje të parëndësishme bëjnë një ndryshim të madh. Kam zbuluar se ata që kanë ndërtuar pasuri vetë kanë disa zakone të cilave u përmbahen çdo ditë. Gjithçka është falas dhe ka një ndikim të madh në jetën tonë," tha ai.

1. Trajnimi dhe edukimi

Pothuajse 80 për qind e të pasurve i kushtojnë 60 minuta në ditë për të përmirësuar disa nga aftësitë e tyre ose edukimin shtesë në lidhje me atë që bëjnë. Mund të jetë leximi i librave ose teksteve në internet në lidhje me praktikat e mira, këshilla ose fakte të tjera të dobishme që ndihmojnë për të qenë edhe më të mirë në biznes.

“Ata çdo ditë i rrisnin aftësitë dhe njohuritë e tyre, gjë që i bënte dita-ditës më të mirë dhe më profesionistë në punën që bëjnë”, tha Korli.

2. Ëndërrim

Rreth 80 për qind e të pasurve shpenzonin 60 minuta në ditë për diçka që nuk është punë, por kjo i ndihmon të realizojnë disa nga ëndrrat e tyre. Ata krijuan, hulumtuan, planifikuan projekte nga ana, bënë gjithçka për të bërë një rrjedhë tjetër të ardhurash ose për të realizuar një ëndërr që nuk kishte lidhje me punën.

3. Aktiviteti fizik

Të gjithë të pasurit raportuan se kryenin aktivitet fizik për 30 minuta në ditë, edhe nëse ishte vetëm një shëtitje. Aktiviteti fizik përmirëson shëndetin mendor dhe aftësinë fizike, na forcon dhe përmirëson disponimin tonë. Sipas disa studimeve, ndikon edhe në cilësinë e gjumit dhe zgjat jetën.

4. Shoqërimi dhe relaksimi

Të pasurit kalonin të paktën një orë në ditë duke u shoqëruar me bashkëpunëtorët, familjen, miqtë, bashkëshortet e tyre… Ajo kohë iu kushtua vetëm atyre dhe i lejoi ata të ndërtonin marrëdhënie më të thella.

“Të pasurit kanë zakone që e kalojnë kohën e tyre në mënyrë konstruktive dhe produktive. Të gjithë kemi vetëm 24 orë në ditë dhe mbajtja e një rutine është e rëndësishme që ne të jemi të suksesshëm. Çdo minutë e përdorur në mënyrë produktive ju lejon një jetë më të mirë dhe një situatë më të mirë financiare në planin afatgjatë," shpjegoi Corley.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat