Si të nxisni mendimet pozitive dhe të bëheni optimist

Life style

Si të nxisni mendimet pozitive dhe të bëheni optimist

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 20:51
Foto ilustrim

Një studim i fundit me një mostër prej 70,000 grave, nga 2004 deri në 2012, zbuloi se ato që ishin optimiste kishin një rrezik shumë më të ulët të vdekjes nga disa nga shkaqet kryesore të tij, duke përfshirë:

– sëmundje të zemrës
– goditje në tru – kancer, përfshirë kancerin e gjirit, vezoreve, mushkërive dhe zorrës së trashë

Përfitimet e tjera të provuara të të menduarit pozitiv përfshijnë:

– cilësi më e mirë e jetës
– nivele më të larta energjie
– shëndet më i mirë psikologjik dhe fizik
– shërim më i shpejtë nga lëndimet ose sëmundje
– më pak viruse
– nivele më të ulëta të depresionit
– aftësi më të mira të menaxhimit të stresit
– jetë më e gjatë

Mendimi pozitiv nuk arrihet me magji dhe nuk do të eliminojë të gjitha problemet tuaja. Ajo që do të bëjë është t’i bëjë problemet të duken më të menaxhueshme dhe t’ju ndihmojë t’i qaseni vështirësive në një mënyrë më pozitive dhe produktive.

Si të “ushqeni” mendimet pozitive

Mendimi pozitiv mund të arrihet përmes një numri teknikash të ndryshme që janë provuar të jenë efektive, të tilla si të folurit pozitiv me veten dhe imazhet pozitive.

Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të mendoni pozitivisht.

Përqendrohuni te gjërat e mira

Situatat sfiduese dhe pengesat janë pjesë e jetës. Kur përballeni me një situatë të tillë, përqendrohuni në gjërat e mira, pavarësisht sa të vogla apo të parëndësishme duken. Nëse jeni duke kërkuar diçka të mirë, gjithmonë mund ta gjeni në çdo situatë, pavarësisht sa e vështirë mund të duket.

Praktikoni mirënjohjen

Praktika e mirënjohjes është vërtetuar se zvogëlon stresin, përmirëson vetëvlerësimin dhe nxit elasticitetin edhe në kohë të vështira. Mendoni për njerëzit, momentet ose gjërat që ju sjellin një lloj ngushëllimi ose lumturie dhe përpiquni të shprehni mirënjohjen tuaj të paktën një herë në ditë.

Mbani një shënim falënderimi

StudimetTrust Source ka gjetur se shkrimi i gjërave për të cilat jeni mirënjohës mund të përmirësojë optimizmin dhe mendimin tuaj pozitiv. Ju mund ta bëni këtë duke shkruar diçka në një ditar falënderimi çdo ditë, ose duke bërë një listë të gjërave për të cilat jeni mirënjohës në ditët e vështira.

Hapeni veten ndaj humorit

Studimet kanë gjetur se e qeshura zvogëlon stresin, ankthin dhe depresionin. Gjithashtu përmirëson aftësitë përballuese, humorin dhe vetëvlerësimin. Jini të hapur ndaj humorit në të gjitha situatat, veçanërisht ato të vështira, dhe jepini vetes leje për të qeshur. E qeshura ndriçon menjëherë gjendjen shpirtërore dhe i bën gjërat të duken më pak të vështira. Edhe nëse nuk e ndjeni; Pretendimi ose detyrimi i vetes për të qeshur mund të përmirësojë disponimin tuaj dhe të zvogëlojë stresin.

Kaloni kohë me njerëz pozitiv

Negativiteti dhe pozitiviteti janë treguar të jenë ngjitës. Vlerësoni njerëzit me të cilët kaloni kohë.
A keni vënë re se si dikush me humor të keq mund të ulë disponimin e pothuajse të gjithëve në një dhomë? Një person pozitiv ka efektin e kundërt te të tjerët. Të qenit pranë njerëzve pozitivë është treguar se përmirëson vetëvlerësimin dhe rrit shanset për të arritur qëllimet. Rrethojeni veten me njerëz që përmirësojnë disponimin tuaj dhe ju ndihmojnë të shihni anën pozitive të gjithçkaje.

Filloni çdo ditë me një mendim pozitiv.

Në mëngjesin e çdo dite, thuaji vetes se kjo do të jetë një ditë e shkëlqyer ose ndonjë pohim tjetër pozitiv. Dëgjoni një këngë të lumtur dhe pozitive. Ndani pak pozitivitet duke dhënë një kompliment ose duke bërë diçka të mirë për dikë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat