Si mund ta përdorni të verdhën e vezës për benefite të lëkurës?

Life style

Si mund ta përdorni të verdhën e vezës për benefite të lëkurës?

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 00:05
Foto ilustrim

Të verdhat e vezëve janë ndër ushqimet e pakta që përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës D.

Kujdesi për lëkurën e butë dhe të lëmuar është shumë e rëndësishme për të parandaluar plakjen e saj, veçanërisht në përpjekjet për të luftuar rrudhat.

Përkundër faktit se sot, në dyqanet e kozmetikës apo edhe në barnatore, ka lloje të ndryshme të kremrave dhe trajtimeve për lëkurën e fytyrës, disa përbërës natyralë funksionojnë vërtet më mirë.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë një metodë natyrale shumë të thjeshtë dhe të lehtë për pastrimin e lëkurës përmes të verdhës së vezës.

Vezët janë një mënyrë ideale për të marrë sa më shumë proteina dhe vitamina që i nevojiten lëkurës tuaj.

Vezët ofrojnë një gamë të gjerë por të balancuar përfitimesh si proteina, yndyrna dhe lëndë ushqyese.

Të verdhat e vezëve janë ndër ushqimet e pakta që përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës D.

Hap poret e lëkurës

Përdorimi i të verdhës së vezës për lëkurën e fytyrës ndihmon në hapjen e poreve duke hequr papastërtitë dhe duke i dhënë shkëlqim dhe butësi lëkurës.

Rrihni një të verdhë veze, shtoni disa pika lëng limoni për të hequr aromën e vezës dhe lyejeni atë në fytyrë. Mbajeni derisa veza të thahet në lëkurë dhe më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të ngrohtë.

Bëjeni këtë trajtim të paktën një herë në javë.

Ideale për lëkurë të thatë

Kombinoni në një tas të vogël të verdhën e një veze, një lugë mjaltë dhe disa pika vaj bajame nëse keni, përndryshe përdorni vaj ulliri.

E verdha e vezës është e pasur me vitaminë A dhe proteina që ushqejnë lëkurën. Aplikoni masën në fytyrë dhe mbajeni për rreth 20 minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Ju gjithashtu mund ta përgatisni këtë trajtim një ose dy herë në javë.

Lëkura elastike dhe më pak rrudha

Aplikimi i rregullt i verdhë veze (një ose dy herë në javë) në lëkurë ndihmon në parandalimin e rrudhave dhe tensionit të lëkurës.

Thjesht përdorni të verdhën e vezës të kombinuar me pak lëng limoni për një maksimum dy herë në javë dhe lëkura juaj do të duket më e re, më e lëmuar dhe më e lëmuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat