Pse të shkosh vetëm në një bar është një ide e mrekullueshme!?

Life style

Pse të shkosh vetëm në një bar është një ide e mrekullueshme!?

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 18:43
Foto ilustrim

Keni pasur një ditë të ngarkuar në punë dhe keni oreks për një koktej të bukur apo thjesht dëshironi të dilni dhe të argëtoheni, por asnjë nga miqtë tuaj nuk është në dispozicion? Ka më shumë se një arsye për të shkuar vetëm në një lokal dhe ne kemi një mënyrë që të mos ndiheni në siklet as për një moment.

Le të fillojmë duke thënë se nëse do të hyni në lokal me frikë dhe 100% të sigurt se nata do të jetë një dështim, atëherë me shumë mundësi do të ndodhë. Në vend të kësaj, duhet të jeni të emocionuar për të qenë vetëm para se të shkoni në bar. Përqendrohuni në cilësinë e kohës që kaloni me veten dhe mos mendoni se çfarë do të thonë apo mendojnë të tjerët.

Përfitimet e të shkuarit vetëm në një bar

Të shkosh vetëm në një bar është një kujtesë e vlerës tënde të qenësishme, sipas trajneres dhe terapistes së jetës mijëvjeçare Caroline Given, LCSW, për sa kohë që dilni me të dhe kaloni kohë me miqtë. “Momentet kur kaloni mirë me veten nuk duhet të jenë vetëm kur jeni me të tjerët, sepse indirekt dërgon një mesazh se relaksimi apo kujdesi për veten varet nga njerëzit e tjerë”, vijon ai.

Për më tepër, Given thotë se të dalësh vetëm pa shpërqendrime shoqërore mund të jetë një ushtrim i vëmendjes. “Është mirë të jesh ndonjëherë vëzhgues në vend që të jesh vazhdimisht pjesëmarrës social. Ju mund të vini re kaq shumë gjëra të vogla që mund të mos i kishit ndryshe. “Sidomos nëse jeni të stresuar, të shkoni vetëm në një lokal mund të jetë sfida që ju duhet të bëheni” lloji i personit që ndihet rehat me veten dhe mund të shijojë natën pa pasur nevojë për një rrjetë sigurie”, shton ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat