4 shenjat e fshehura që tregojnë se vuani nga vetmia

Life style

4 shenjat e fshehura që tregojnë se vuani nga vetmia

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 15:31
Ilustrim

Pikërisht gjatë kësaj kohe shumica e njerëzve ndiheshin të vetmuar, gjë që kishte pasoja në shëndetin fizik dhe emocional dhe rriti shanset për ankth dhe depresion, si dhe pasoja të lidhura me mungesën e gjumit dhe një sistem të dobët imunitar.

Tani gjithnjë e më shumë gjërat po kthehen në normalitet, por për disa njerëz është shumë më e vështirë se sa duket.

Preferoni të blini gjëra sesa të rrini me njerëz.

Ju e dini se çfarë po ndodh në jetën e miqve tuaj sepse e keni parë atë në rrjetet sociale, jo sepse ju kanë thënë.

Edhe kur je pranë njerëzve të tjerë, ndihesh sikur nuk u përket atyre.

Situatat sociale ju stresojnë dhe ju lodhin, ndaj i shmangni ato.

Nëse e gjeni veten në një nga këto situata ose në një tjetër që ju bën të ndiheni të vetmuar, ka gjëra që mund të bëni për të lehtësuar ato ndjenja të dhimbshme. Si fillim, mos e fajësoni dhe ndëshkoni veten për ato ndjenja. Gjeni ngushëllim në disa gjëra të thjeshta që ju pëlqejnë, si të kaloni kohë jashtë ose të bëni gjëra që ju pëlqejnë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat