Për çfarë ju kanë zili njerëzit?

Life style

Për çfarë ju kanë zili njerëzit?

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 09:20
Foto ilustrim

Testi i zilisë nuk do të analizojë mënyrën tuaj të menaxhimit të zilisë ndaj njerëzve të tjerë, por, përkundrazi, do t’ju lejojë nëse krijoni këtë ndjenjë tek njerëzit e tjerë.

Të gjithë kemi pak a shumë cilësi të forta të karakterit dhe disa prej tyre janë aq të dukshme dhe të vlerësuara nga shoqëria, saqë mund të shndërrohen në një shkak zilie nga ana e njerëzve të tjerë.

Fatkeqësisht, universi femëror është shumë i ekspozuar ndaj kësaj lloj ndjenje, pasi femrat shpesh ndihen në konkurrencë me njëra-tjetrën.

Shumë prej nesh mund të mendojnë gjithashtu se nuk krijojmë zili tek të tjerët, sepse ata nuk sillen në një mënyrë egocentrike ose gjithmonë të ekspozuar. E vërteta, megjithatë, është se shkaqet e zilisë së të tjerëve nuk janë nën kontrollin tonë.

1 – Buqeta me lule

Buqeta me lule është një dhuratë që tradicionalisht u ofrohet grave në raste të ndryshme të jetës së tyre.

Nëse keni zgjedhur buqetën do të thotë që jeni një person që e njeh dhe e vlerëson bukurinë në të gjitha format e saj. Mund të thuhet se jeni një estet dhe keni një talent të madh në kombinimin e gjërave të bukura ose në nxjerrjen e bukurisë në gjërat e përditshme.

Ky talent, pra kjo aftësi për t’u dukur bukur dhe për t’u rrethuar me bukuri është fytyra e karakterit tuaj që tërheq më shumë zilinë e njerëzve që ju rrethojnë. Shumë shpesh bëhet fjalë për admirim, por është e lehtë që kjo ndjenjë të çojë në zili.

Për të kufizuar këtë lloj zilie, ju rekomandojmë që të ndani sa më shumë talentin tuaj, duke i bërë njerëzit përreth jush të shkëlqejnë gjithashtu në vend që t’i “errësoni” ata me aftësinë tuaj për të nxjerrë në pah veten në çdo rast.

2 – Dielli

Në të gjitha kulturat e botës, Dielli është konsideruar gjithmonë një simbol i forcës dhe vitalitetit, i gatshëm të lindë sërish pas natës dhe të kthehet pasi të jetë “zhdukur” gjatë dimrit.

Nëse keni zgjedhur imazhin e Diellit do të thotë se keni forcë të madhe të brendshme falë së cilës jeni në gjendje të kapërceni të gjitha sfidat emocionale të jetës. Ata që janë pranë jush ndjehen të zemëruar nga aftësia juaj e madhe për të parë anën pozitive të gjërave dhe për të përcjellë besim dhe shpresë edhe në situatat më të vështira.

Arsyeja pse njerëzit e tjerë ju kanë zili është forca dhe guximi juaj i madh shpirtëror. Natyra juaj e mirë dhe bujare në përgjithësi ju mbron nga zilia e njerëzve të tjerë, por, nëse vërtet dëshironi të jeni të sigurt që të mos e lëshoni atë, duhet të përpiqeni të mos e tregoni veten shumë (edhe pse të errësoni dritën tuaj, njësoj si atë të diellit, është shumë e vështirë).

3 – Veglat e piktorit

Artet e bukura përfaqësojnë gjithmonë anën krijuese dhe imagjinative të qenies njerëzore dhe gjithashtu aftësinë tuaj për të krijuar vepra të pavdekshme.

Nëse ju kanë tërhequr veglat e piktorit, ju jeni padyshim një person shumë kreativ, i aftë të shprehni imagjinatën tuaj dhe mënyrën tuaj të të menduarit në shumë forma, shpesh jashtë kutisë.

Talenti juaj kryesor, të cilin shumë njerëz ndoshta jua kanë zili, është aftësia për të shprehur kreativitetin tuaj në një mënyrë të bukur dhe të vlerësuar. Shumë njerëz kanë ide të shkëlqyera, por pak prej tyre kanë edhe mjetet për t’i bërë ato konkrete. Edhe nëse nuk jeni artist në kuptimin e vërtetë të fjalës, jeni nga ata njerëz që mund të vendosni imagjinatën dhe kreativitetin në çdo veprim të vogël.

Për të parandaluar që njerëzit e tjerë t’ju kenë zili, ju mund t’i ndihmoni edhe ata që të përdorin aftësitë e tyre artistike dhe imagjinatën e tyre, duke shpjeguar se secili prej nesh ka pak gjenialitet!

4 – Mendja

Ky përfaqësim i trurit është shumë i famshëm: ai nxjerr në pah funksionet e ndryshme të mendjes, domethënë aftësitë e tij racionale dhe aftësitë e tij intuitive.

Nëse keni zgjedhur këtë imazh do të thotë se jeni në gjendje të përdorni shumë mirë inteligjencën tuaj për të përballuar sfidat e shumta që jeta ju vendos çdo ditë përpara.

Shpesh njerëz si ju janë në gjendje të zgjidhin probleme të llojeve të ndryshme, me një strategji shumë të studiuar ose me një zgjidhje origjinale dhe imagjinative që funksionon shumë; ju jeni gjithashtu në gjendje të mbani mend dhe të organizoni informacionin që posedoni dhe dini si ta shfrytëzoni sa më shumë për të arritur qëllimet tuaja.

Nëse keni zgjedhur këtë imazh do të thotë se ajo që njerëzit e kanë më shumë zili për personalitetin tuaj është inteligjenca juaj e gjallë dhe gjithmonë brilante. Nëse doni të shmangni nxitjen e kësaj ndjenje, kushtojini vëmendje të mos jeni pedant si dikush që beson se ka gjithmonë të drejtë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat