Shkenca e pranon: Nëse çiftet bëjnë këtë gjë bashkë, lidhja e tyre do të zgjasë përgjithmonë

Life style

Shkenca e pranon: Nëse çiftet bëjnë këtë gjë bashkë, lidhja e tyre do të zgjasë përgjithmonë

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 08:13
Foto ilustrim

Çfarë ndodh me jetën tuaj nëse gjendeni papritur në një marrëdhënie për të cilën keni ëndërruar gjithmonë? Si ta bëni atë të zgjasë deri në fund të jetës?

Profesori i psikologjisë në UC Berkeley, Dacher Keltner ka bërë disa hulumtime të menduara mbi këtë temë. Keltner është një ekspert për emocionet pozitive dhe autor i librit “Lindur për të qenë i mirë”! Shkenca e një jete kuptimplote,  përfshin edhe faktin si të jesh i lumtur edhe në një marrëdhënie.

Disa nga hulumtimet më interesante të Keltner kanë të bëjnë me marrëdhëniet romantike dhe shëndetin e këtyre lidhjeve. Dhe kur bëhet fjalë për marrëdhënie që zgjasin, ai përmend një aftësi në veçanti që çiftet duhet ta kenë nëse dëshirojnë që lidhja të zgjasë. Ju mund të mendoni se është komunikimi ose respekti i ndërsjellë? E keni gabim! Ka të bëjë me të qeshurat.

Rezulton se e qeshura është një zile paksa e papritur, por e saktë dhe e nevojshme për shëndetin e marrëdhënies:

“Për çifte që u divorcuan mesatarisht 13.9 vjet pasi ishin martuar, ishte mungesa e të qeshurve që parashikonte përfundimin e lidhjes së tyre”, thuhet në studim. “Në fazat e hershme të një martese, zemërimi dhe përbuzja janë shumë toksike. Në fazat e mëvonshme të marrëdhënieve intime, është mungesa e të qeshurave që i çon individët në rrugë të ndara”.

Me fjalë të tjera, ju mund të prisni që prishja e shumicës së marrëdhënieve të jetë për shkak të gjërave siç janë lufta për seks dhe para. Por argumentimi i shëndetshëm në të vërtetë mund të funksionojë në favorin tuaj. Kur ndaloni së qeshuri së bashku, ka shumë më shumë të ngjarë të ndaheni.

E qeshura me të vërtetë është ilaçi më i mirë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat