Sa kohë mund të jetojmë pa gjumë?

Life style

Sa kohë mund të jetojmë pa gjumë?

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 23:53
Foto ilustrim

Koha më e gjatë e regjistruar  e qëndrimit pa fjetur është afërsisht 264 orë apo rreth 11 ditë rresht.

Megjithëse është ende e paqartë se sa saktësisht një person mund të qëndrojë pa gjumë, efektet e mungesës së gjumit janë shumë të dukshme. Pas 3-4 ditësh pa gjumë, studimet thonë se personi mund të fillojë të ketë halucinacione.

E nga kjo, mungesa e gjumit mund të shkaktojë: dëmtime në tru, nervozizëm, iluzione, paranojë dhe psikozë. Edhe pse vdekja nga mungesa e gjumit është e rrallë, kjo mund të ndodhë.

Qëndrimi 24 orë zgjuar mund mos të jetë shumë problematike për dikë, mirëpo, efektet e kësaj janë të menjëhershme dhe evidente.

Disa nga to janë: nervozizmi, vendimmarrjet e ngutshme, paragjykimi ndaj të tjerëve, probleme me shikim e dëgjim, tension të rritur të muskujve, dridhje e të tjera. Studiuesit që merren me këtë fushë thonë se gjendja rëndohet ende më tepër nëse pagjumësia kalon në 36 orë. Kjo shkakton probleme me oreks, temperaturë, stres të theksuar e lodhje ekstreme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat