5 arsye pse burrat ndahen nga gruaja që duan

Life style

5 arsye pse burrat ndahen nga gruaja që duan

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 14:10
Foto ilustrim

Ndodh që të jeni në një marrëdhënie të lumtur me një burrë ndërsa një ditë zgjohet dhe kupton se nuk është më i interesuar. Përpara se shumica e burrave të marrin një vendim të tillë, ata do të marrin në konsideratë çdo aspekt të marrëdhënies, me shumë mundësi pa u konsultuar me askënd. Kjo është arsyeja pse vendime të tilla lënë disa gra me pyetje të panumërta se çfarë mund të ketë shkuar keq.

Refuzimi fizik

Shumica e burrave shpesh ndihen të vetmuar nëse intimiteti lihet diku tjetër. Nëse një grua vazhdimisht ka justifikime për të mos qenë intime me një burrë, atëherë ai fillon të ndihet i dëshpëruar dhe ta krahasojë atë me persona të tjerë.

Ndihen të papërshtatshëm

Ndjenjat e pamjaftueshmërisë zakonisht shkojnë paralelisht me mungesën e respektit. Nëse një grua është tepër agresive dhe gjithmonë dëshiron të rregullojë gjërat në një marrëdhënie, atëherë një burrë mund të ndiejë presionin për të menduar se nuk është mjaftueshëm i mirë.

Përveç kësaj, gratë tepër kërkuese dhe ato që e kanë zakon t’i thonë një burri të punojë më shumë (për shembull, në momente intime), mund ta bëjnë një mashkull të ndihet i nëpërkëmbur. Meshkujt mendojnë se mënyra e vetme për të përballuar një presion të tillë është të ikësh.

Ndjenja e konkurrencës

Nëse një burrë duket se gjithmonë konkurron për kontroll në një marrëdhënie, atëherë ai mund të mendojë se thjesht duhet të largohet. Shumica e meshkujve preferojnë një marrëdhënie në të cilën të dy partnerët plotësojnë njëri-tjetrin, sesa kur njëri kontrollon tjetrin. Meshkujt preferojnë të punojnë së bashku sesa të konkurrojnë me partneret e tyre.

Pamundësia për t’u përballur me emocionet

Marrëdhëniet ngjallin shumë emocione. Është e mundur që emocione të tilla ta pushtojnë një grua deri në atë masë sa të ndikojnë në stabilitetin e marrëdhënies. Disa burra nuk janë në gjendje të përballojnë emocionet në një nivel të lartë dhe zakonisht bëhen të largët për shkak të intensitetit të emocioneve.

Në të kundërt, disa burra mund të përballojnë situata të tilla. Burrat e pjekur tregojnë një ndjenjë qetësie dhe shpesh shmangin grindjet kur emocionet janë rritur. Pjekuria i jep një mashkulli stabilitet në një marrëdhënie. Megjithatë, ka raste kur edhe meshkujt e pjekur shtyhen përtej kufijve të tyre dhe përfundimisht largohen.

Mungesa e respektit

Është jashtëzakonisht e vështirë për burrat të ndërtojnë një jetë me një grua që tregon pak ose aspak respekt për ta. Në shoqërinë moderne, shumë gra e keqinterpretojnë respektin për burrat si një formë nënshtrimi. Respekti është thelbësor që çdo marrëdhënie të ketë sukses. Partnerët duhet të tregojnë gjithmonë respekt për njëri-tjetrin dhe të vlerësojnë veçantinë e secilit person. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat