Tre këshilla për të eliminuar ënjtjet e forta poshtë syve

Life style

Tre këshilla për të eliminuar ënjtjet e forta poshtë syve

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 20:46
Foto ilustrim

Gjatë natës, orët e paqëndrueshme të gjumit, alkooli dhe stresi janë disa nga situatat që ne të gjithë i përjetojmë dhe sado të përpiqemi t’i shmangim, do t’i gjejmë para nesh.

Herë të tjera të gjithë bashkë, herë të tjera veç e veç, por çështja është se ata do të “shkruajnë” gjithmonë për ne mëngjesin e nesërm.

Si ënjtje poshtë syve, një problem me të cilin shumica prej nesh përballemi herë pas here.

Fryrja e bezdisshme poshtë syve mund të reduktohet dhe ja ku po ju japim tre këshilla të thjeshta dhe të lira për t’i aplikuar menjëherë.

Vetëm ujë të ftohtë në fytyrë

Atë që e kemi thënë shumë herë. Pastrimi i fytyrës duhet bërë ekskluzivisht me ujë akull, pasi i ftohti shtrëngon poret dhe redukton automatikisht ënjtjet. Uji i ftohtë mund të jetë barbar në mëngjes, por përballë dhimbjes, cila është dhimbja?

Ndaloni konsumimin e kripës

Kripa ruan lëngjet dhe për këtë arsye më së shumti fajësohet për ënjtjen. Pini shumë ujë, shmangni alkoolin dhe do të shihni një ndryshim të madh në pak ditë.

Kompresa të ftohta

I ftohti shtrëngon fytyrën, e mësuam më lart. Për këtë arsye, kompresat e ftohta të çajit jeshil qetësues do të jenë një balsam për sytë tuaj.

Mund ta përsërisni dy herë në javë dhe do të shihni menjëherë rezultate spektakolare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat