​Çfarë t'i thuash një personi të afërt që është në një marrëdhënie të dhunshme?

Life style

​Çfarë t'i thuash një personi të afërt që është në një marrëdhënie të dhunshme?

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 22:16
Foto ilustrim

Nëse keni një mik ose dikë të afërt në një marrëdhënie të dhunshme, mund të ndiheni të frikësuar, të pashpresë dhe mbi të gjitha të pafuqishëm.

Pavarësisht nëse është dhunë emocionale apo fizike, ju mund të mos jeni të vetëdijshëm se çfarë mund të bëni për të ndihmuar.

Mënyra se si i afroheni një shoku ose personi të afërt në një marrëdhënie të dhunshme do të varet nga marrëdhënia juaj, natyra e abuzimit dhe faza e marrëdhënies së tyre.

"Shumicën e kohës përpiquni të ndërtoni besim," tha Arlene Vassell, nënkryetare e programeve, parandalimit dhe ndryshimeve sociale në Qendrën Kombëtare për Luftimin e Dhunës në Familje. "Qëllimi juaj si mik është të krijoni një hapësirë ku dikush do të hapet për ju, jepini asaj mbështetjen dhe fuqizoni atë."

Këtu janë disa deklarata që mund të provoni:

"Unë jam me ju, pavarësisht se çfarë vendosni."

Shpreh qëllimin tuaj për të qenë një aleat i besueshëm dhe se dashuria dhe mbështetja juaj nuk varen nga zgjedhjet që ajo bën. "Tregoni veten si mik nëse vendosni të largoheni apo jo," tha Vassell. Qëllimi juaj është të tregoni, jo vetëm të thoni. "Vazhdoni të jeni mbështetës dhe qëndroni në kontakt," tha Vassell.

"Si ndiheni kur partneri juaj punon...?"

Njerëzit në marrëdhënie të dhunshme shpesh kanë probleme të besojnë zërin e tyre të brendshëm. Abuzuesi i mikut tuaj ndoshta e ka zhvlerësuar instinktin e tyre.

Jeanne King, themeluesja e Partners In Prevention, edukon mjekët dhe infermierët se si të njohin dhe ndërhyjnë kur pacienti i tyre abuzohet. Ajo tha se nuk duhet të thotë se çfarë të bëjë, siç bën abuzuesi i tyre, por "të udhëzojë atë të dëgjojë zërin e saj të brendshëm”.

"Ju dëshironi ta ndihmoni atë të gjejë atë që është e duhura për veten," tha King.

Një mënyrë për ta bërë këtë është të bëni pyetje të menduara në lidhje me ndjenjat, dëshirat dhe nevojat që ajo dëshiron të ketë në atë marrëdhënie. Për shembull:

-Si duket një debat mes jush dhe partnerit tuaj?

-Çfarë dëshironi të ndryshoni mes jush?

-Kur ishte hera e fundit që jeni ndjerë sinqerisht e sigurt dhe e lumtur me të?

"Përgjigjuni asaj që thotë shoqja juaj duke konfirmuar ndjenjat e saj," tha King. Mund të provoni diçka të tillë si "tingëllon vërtet e vështirë" ose "duhet të lëndohesh". Gjithashtu, mbani në mend se ajo mund të mos jetë gati të hapet me ju, dhe kjo është në rregull. Bërja e pyetjeve tregon se ju kujdeseni aq sa të pyesni, mund ta bëni shokun tuaj të mendojë.

"Faleminderit që e ndatë atë me mua. Duhet të ketë qenë e vështirë."

Nëse një shoqe ju ka treguar për abuzimin që po përjeton - pavarësisht se kush e filloi bisedën dhe nëse ajo po kërkon ndihmën tuaj apo jo - mos e merrni lehtë. 

"Zbulimi është shpesh një nga gjërat më të vështira që dikush duhet të bëjë. Dikush ndau një përvojë personale dhe të dhimbshme me ju, është një hap i madh. Si mik, duhet ta njohësh atë”, tha Vasell. 

"Jam i shqetësuar për sigurinë tuaj"

“Sapo filloni të shihni dhunë fizike, shanset për pasoja të rënda rriten”, tha King, duke vazhduar: “Nëse ka ndodhur një herë, mund të ndodhë përsëri dhe mund të përshkallëzohet çdo herë”.

Nëse ka shenja të qarta që shoqja juaj po përjeton abuzim fizik ose po ju tregon për këtë, në përgjithësi është në rregull të shprehni me qetësi se kujdeseni për të, si dhe se ajo që po i ndodh asaj nuk është normale dhe se besoni se ajo është në rrezik. Ju mund të tregoni shqetësim pa dënim ose kërkesa. 

"Duket se nuk ju pëlqen mënyra se si ju trajton partneri juaj. Unë kujdesem për ju dhe shqetësohem se jeni në një situatë të rrezikshme," tha Vassell.

Çfarë nuk duhet të thoni kurrë:

"Duhet të ikësh."

“Realiteti fatkeq është se largimi nuk është gjithmonë një vendim praktik apo edhe i sigurt”, tha Vassell. Ka shumë arsye të ndryshme pse njerëzit qëndrojnë me abuzuesit e tyre. Disa janë emocionalë, disa duan që familja të mbahet e bashkuar, besimet fetare apo dashuria. "Ata shpresojnë se abuzimi do të ndalet ose se ata mund të ndryshojnë partnerin e tyre," tha Vassell.

Ka edhe arsye praktike pse dikush mund të ndihet i detyruar të qëndrojë, që mund të jetë varësia financiare, tha Vassell. Arsyeja e dytë është frika nga dhuna, e cila fatkeqësisht është e justifikuar. "Abuzimi ka të bëjë me pushtetin dhe kontrollin, dhe nëse dhunuesi ndjen se po humbet kontrollin, dhuna mund të përshkallëzohet."

Të shtysh dikë të largohet para se të jetë gati mund të krijojë izolim. "Ndoshta ajo mendon se ju do ta mbështesni vetëm nëse vendos të largohet, kështu që ajo do të fillojë t'ju shmangë," shpjegon Vassell.

Sigurisht, duhet pranuar se është e vështirë të jesh me dikë që ka nevojë për ndihmë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat