Truku që kanë përdorur edhe gjyshet tona për shkëlqimin natyral të flokëve

Life style

Truku që kanë përdorur edhe gjyshet tona për shkëlqimin natyral të flokëve

Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 07:30
Ilustrim

Gjyshet tona në natyrë kërkonin përbërës për t’i ndihmuar kur bëhej fjalë për kujdesin e flokëve

Kamomili dhe limoni janë përbërës të shkëlqyer për shkëlqimin e flokëve, prandaj janë pjesë e shumë produkteve për kujdesin e flokëve.

Nëse dëshironi të freskoni flokët në mënyrë natyrale, atëherë bëni një tretësirë me bazë kamomili dhe limoni, i cili do të rigjenerojë flokët tuaj në një kohë të shkurtër.

Kamomili ushqen flokët dhe qetëson skalpin e irrituar të kokës dhe mund të shkëlqejë ndjeshëm ngjyrën me disa nuanca.

Nga ana tjetër, limoni është një aleat i shkëlqyeshëm kur bëhet fjalë për kujdesin e flokëve, sepse i zbut flokët, mundëson formësim më të shpejt dhe u jep një shkëlqim natyral.

Duhet të shtrydhni lëngun e një limoni dhe ta përzieni me një filxhan çaj kamomili. Fërkojeni tretësirën në rrënjë, më pas në flokë përgjatë gjithë gjatësisë së tyre përpara se t’i lani.

Lëreni të qëndrojë dhe më pas shpëlajini.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat