Afër detit, afër mbretit! Këto janë gjithë arsyet pse na qetëson plazhi

Life style

Afër detit, afër mbretit! Këto janë gjithë arsyet pse na qetëson plazhi

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 14:39
Foto ilustrim

Më poshtë keni arsyet, pse plazhi ju bën mirë për shëndetin.

Plazhi mund të jetë i dobishëm për ne, emocionalisht dhe fizikisht. Deti është kura më e mirë kur ndihemi të zemëruar, në ankth ose stres.

Plazhi, përveç se e bën shëndetin tonë mendor më të mirë, ai gjithashtu mund të trajtojë lëkurën dhe madje t’ju ndihmojë të digjni disa kaloni.

Më poshtë keni arsyet, pse plazhi ju bën mirë për shëndetin:

Uji

Uji i detit është i pasur me shumë minerale të cilat mund të ndihmojnë në shërimin e kushteve të lëkurës si psoriaza (është një sëmundje kronike e lëkurës) dhe ekzemës. Uji gjithashtu mund të rrisë lëshimin e hormoneve, që ju bëjnë të ndiheni më mirë: dopaminën dhe serotoninën. Noti në det është një ushtrim që ka përfitime të mëdha për shëndetin mendor për shkak të efekteve relaksuese.

Flladi

Një fllad deti mund të ndihmojë në detoksifikimin e trupit. Kur ndodheni në plazh, mbushni mushkëritë me jone negative që forcojnë sistemin tuaj imunitar. Këto jone negative gjithashtu mund të kenë një efekt anti-depresiv ndaj nesh dhe mund të lehtësojnë simptomat e çrregullimit afektiv sezonal. Ajri ju bën të ndiheni më të qetë pas një dite në plazh dhe do t’ju ndihmojnë të flini shumë më mirë.

Rëra

Rëra është një eksfoliant natyror dhe mund të rrëshqasë lëkurën e vdekur nga këmbët tona. Rëra gjithashtu mund të përmirësojë shëndetin tonë dhe të ngadalësojë plakjen. Akti i vendosjes së këmbëve në rërë të ngrohtë gjithashtu i bën që njerëzit të pushojnë. Ecja në rërë ju ndihmon të bëheni më aktiv, pasi kërkon më shumë përpjekje për të ecur mbi të sesa në një tokë më të fortë. Ju gjithashtu përfundoni duke djegur më shumë kalori, nëse ecni ose vraponi në rërë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat