Nëse partneri praktikon këto gjëra, do të thotë se është emocionalisht i papjekur

Life style

Nëse partneri praktikon këto gjëra, do të thotë se është emocionalisht i papjekur

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 15:03
Foto ilustrim

1. Gjithçka sillet rreth tij

Ai është i interesuar vetëm për veten e tij. Siguron që t’i plotësohen nevojat e tij personale, pavarësisht njerëzve që ka përreth. I pëlqen të thotë gjëra të mira për veten dhe shpesh është arrogant. Përpiqet të mbulojë faktin se i mungon vetëbesimi. Sjellja e tij ka nota narcisiste dhe vetëm sa do të përkeqësohet.

Nëse jeni të përfshirë me dikë që i përshtatet këtij përshkrimi, vraponi për të shpëtuar jetën tuaj. Sjellja e këtij lloji ju partneri ju shpalos një paraqitje të shkurtër se si do t’ju trajtojë në të ardhmen.

Është një nga ata burra egoistë që do t’ju vënë gjithmonë të fundit.

Ka shumë të ngjarë të luajë lojëra me mendje dhe do t’ju bëjë të ndiheni sikur duhet të jeni mirënjohës që jeni me të.

2. Thotë një gjë, por bën të kundërtën

Do t’ju premtojë gjithë Tokën, do t’ju tregojë historitë më të bukura por kurrë nuk do t’i mbështesë ato me veprime. Ai thjesht flet, por kur vjen puna për të bërë përpjekje të vërteta ose për të investuar në marrëdhënie, nuk lëviz asnjë gisht. Në fund të fundit, ju nuk mund t’i besoni atij. Nëse e tregon këtë lloj sjelljeje që në fillim, ai nuk do të ndryshojë shumë në të ardhmen. Para se ta kuptoni, do të zhyteni në një marrëdhënie të njëanshme dhe do të jeni ju që do të bëni të gjithë punën.

Pra, kushtojini më shumë vëmendje veprimeve të tij sesa fjalëve. Nëse ju gënjen për gjërat e vogla, me siguri do të kthehet në gënjeshtra më të mëdha brenda një kohe të shkurtër. Ky është një paralajmërim se ai është një njeri që i mungon vetëbesimi dhe me të cilin nuk mund të ndërtohet një e ardhme.

3. Ndjenjat e tij janë si një sekret të cilat ai i ruan shumë

Meshkujt në përgjithësi e kanë të vështirë të shprehin ndjenjat e tyre. Por me kalimin e kohës, është e sigurt se do të kenë ende një shprehje të caktuar emocionale, nëse jo me fjalë, me veprime. Gjëja me meshkujt e papjekur emocionalisht është se ata mendojnë se po humbasin fuqinë e tyre duke treguar ndjenjat e tyre. Ata nuk duan që loja e gjuetisë të ndalet dhe mbi të gjitha kanë frikë të ndihen të pambrojtur, kanë frikë të lëndohen nëse hapen ndaj dashurisë, prandaj i fshehin ndjenjat e tyre.

Në shumicën e rasteve, një bisedë e hapur do të zgjidhte gjithçka. Por nuk mund të flasësh vërtet me një mashkull të papjekur emocionalisht.

Ai do t’i shmanget me mjeshtëri temës për aq kohë sa të mundet. Sado i papjekur që është, nëse vërtet ka ndjenja, veprimet e tij do ta tregojnë edhe nëse nuk ka guxim të thotë atë që mendon. Nëse ai nuk bën përpjekje për t’i treguar ato, më vjen keq t’ju them, por kjo do të thotë se ai ndoshta nuk e bën.

4. Fjala “fejesë” nuk figuron në fjalorin e tij

Pavarësisht nga mosha, ai gjithmonë ndihet sikur nuk është gati të marrë përsipër përgjegjësi ose ndonjë gjë afatgjatë. Sapo gjërat në marrëdhënie të fillojnë të evoluojnë në diçka më serioze, ai do të përpiqet të largohet. Nuk është në një vend ku mund ta shohë veten të angazhuar në diçka afatgjatë. Simptomat do t’i njihni nga paaftësia e tij për të bërë plane për të ardhmen, ai do të shmangë paraqitjen tuaj si të dashurën e tij, nuk do të njiheni me njerëzit e rëndësishëm të jetës së tij etj. Kjo është diçka që ai duhet ta zgjidhë vetë. Mund të kalojë me kalimin e kohës, por papjekuria e tij emocionale dhe frika nga angazhimi mund ta ndjekin deri në të gjashtëdhjetat.

Kështu që bëni kujdes me kohën tuaj. Mos e lini të humbasë shumë.

Nëse mendoni se tashmë i keni dhënë kohë dhe mirëkuptim të mjaftueshëm, mund të jetë koha të ndaloni së prituri dhe ta lini të shkojë.

5. Shkon të shohë nënën e tij për çdo gjë të vogël ose jeton ende në shtëpi

A ka gjë më shumë që bërtet papjekurinë sesa një burrë që shkon të shohë nënën e tij për çdo gjë të vogël? Nuk ka asgjë të keqe që një burrë të ketë një marrëdhënie të mirë me nënën e tij, por është e tepërt kur ajo përzihet në gjithçka dhe vendos të gjitha aspektet e jetës së saj, veçanërisht kur bëhet fjalë për jetën tuaj së bashku. Ai gjithmonë do t’ju krahasojë me të, pavarësisht nëse kanë një marrëdhënie të mirë apo të keqe. Ai do të dëshirojë që ju të jeni më shumë si ajo ose e kundërta e tij. Në çdo rast, është shumë rraskapitëse dhe gjithmonë do të ndjeni se jeni tre prej jush në marrëdhënie.

6. Është shumë nevojtar

Ai mbështetet tek ju për gjithçka. Sido që të jetë situata, mbështetet tek ju për ta zgjidhur atë. Ai ka nevojë që ju ta siguroni se gjithçka do të jetë mirë. Ai ka nevojë për dikë që do të stimulojë egon e tij të brishtë gjatë gjithë kohës, sepse ai nuk i beson vetes dhe aftësive të tij. Së shpejti do të ndiheni si nxitësja e tifozëve dhe jo si e dashura e tij.

Ju gjithashtu mund të mbeteni pa mbështetje sepse ata do të jenë shumë të përqendruar në nevojat e tyre për t’u kujdesur për tuajat.

Do të kaloni ditë e net duke dëgjuar për dramat e tij të panevojshme. Por kur vjen puna për të dëgjuar ty, nuk do të gjendet.

7. Ka një kompleks shpëtimtar të rremë

Shtiret si kalorësi yt në armaturë, kur në realitet i gjen ditët e tua të këqija ngushëlluese. Fatkeqësia juaj e bën të kuptojë se ai nuk është aq i keq në fund të fundit, sepse gjithmonë ka më keq. Ai i lë mënjanë problemet e veta dhe merret me ato të gruas së tij, gjë që e bën atë më viril, më të fuqishëm dhe më të fortë në këtë proces. Synimet e tij nuk janë të pastra. Zemra e saj nuk është në vendin e duhur. Ai nuk është aty për të ndihmuar, ai është aty për t’i përkeqësuar gjërat. Kjo është arsyeja pse një grua që ndeshet me një grabitqar duhet të vrapojë sa më shpejt që të mundet dhe sa më larg që të jetë e mundur.

8. Është shumë xheloz

Jo vetëm që është i papjekur, por është edhe thellësisht i shqetësuar. Kjo është arsyeja pse ai është xheloz për të gjithë rreth jush. Ai do t’ju ndjekë gjatë gjithë kohës dhe do të dëshirojë të dijë çdo lëvizje tuajën. Gjithashtu mund të përdorë gra të tjera për të provokuar xhelozinë tuaj. Nëse ai do të ishte vërtet i sigurt dhe i pjekur, nuk do të duhej të bënte shumë për të provokuar një reagim dhe për të konfirmuar se keni ndjenja për të.

Marrëdhëniet me njerëz tepër xhelozë mund të jenë vërtet dërrmuese.

Do të ndiheni të bllokuar brenda marrëdhënies dhe kjo përfundimisht do t’ju bëjë të pakënaqur. Xhelozia është një nga karakteristikat kryesore të një njeriu të papjekur emocionalisht; ai thjesht nuk ka besim tek ai dhe për këtë arsye nuk ju beson.

Të bësh xhelozin ndjen vërtet papjekuri. Një burrë i pjekur dhe i sigurt nuk do të përdorte kurrë lojëra të tilla të panevojshme.

9. Shmang të gjitha çështjet serioze

Në përgjithësi, meshkujt e papjekur nuk kanë aftësi reale komunikuese.

Gjithçka është argëtuese dhe biseda shkon pa probleme derisa temat bëhen pak më serioze. Ai nuk mund të përballojë një bisedë të hapur dhe të sinqertë. Nëse ai nuk dëshiron t’ju dëgjojë, si do ta dijë se çfarë po ndodh në kokën tuaj?

Si do ta kuptojë se diçka po ju shqetëson? Apo edhe si do ta kuptoni se diçka po e shqetëson nëse ai nuk flet për të? E vërteta është se ai nuk do ta dijë këtë, dhe as ju.

Komunikimi është çelësi i një marrëdhënieje të mirë dhe kjo është ajo që e mban atë gjallë dhe e përmirëson atë, veçanërisht kur bëhet fjalë për një marrëdhënie romantike. Fatkeqësisht, ai është shumë i papjekur për ta ditur – kjo është arsyeja pse marrëdhënia juaj do të jetë e ndenjur dhe nuk do të ndryshojë kurrë.

10. Kurrë nuk merr përgjegjësi për asgjë

Ai nuk duhet të konsiderohet kurrë fajtor dhe mënyra e tij për t’i bërë gjërat është gjithmonë e duhura. Një burrë që nuk merr përgjegjësi për veprimet e tij dhe që nuk mund të dëgjojë ose njohë mendimet e të tjerëve është plotësisht i papjekur. Me të nuk do të ketë të ardhme. Ai preferon të luajë rolin e viktimës në vend që të pranojë se ka bërë diçka të gabuar. Gjithçka do të jetë gjithmonë faji juaj dhe ju do të fajësoheni.

Një burrë i papjekur nuk do ta pranojë kurrë se ka bërë diçka të gabuar dhe pothuajse kurrë nuk do ta dëgjoni të thotë: “Më fal”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat