Testi vizual që tregon sa mirë shihni: Sa gorilla shihni në foto?

Life style

Testi vizual që tregon sa mirë shihni: Sa gorilla shihni në foto?

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 16:31
Foto ilustrim

A do ta jepni përgjigjen sa më shpejt të jetë e mundur?

Në fillim, figura na tregon një numër të caktuar gorillash, por nëse shikoni më shumë, filloni të zbuloni disa të tjera të fshehura.

Sfida në teste dhe lojra të tilla mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të kapërcyer situatat komplekse të përditshme, duke krijuar hapësirë për stimulimin e hormoneve përgjegjëse për kontrollin e humorit.

Serotonina dhe dopamina, për shembull, janë neurotransmetues që e bëjnë trupin dhe mendjen të funksionojë siç duhet, duke ndihmuar neuronet të transmetojnë informacion.

Ky test kërkon vëmendje she shpejtësi, pasi është i dobishëm vetëm nëse bëhet shpejt. Jo të gjithë janë në gjendje të asimilojnë imazhet e regjistruara nga retina me informacionin e transmetuar nga truri, kryesisht për shkak të modelit të përsëritjes që paraqet figura.

A do ta jepni përgjigjen sa më shpejt të jetë e mundur?

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat