Të jesh në një marrëdhënie na bën të acaruar

Life style

Të jesh në një marrëdhënie na bën të acaruar

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 19:15
Foto ilustrim

Tre nga katër amerikanë në një marrëdhënie (79 përqind) po mbajnë një peshë “dashurie”, sipas hulumtimeve të reja.

Një studim i rreth 2,000 njerëzve në marrëdhënie zbuloi se mesatarja e të anketuarve kishte fituar 36 kilogramë që kur filluan të takonin partnerin e tyre të tanishëm – 17 kilogramë prej të cilëve u fituan vetëm në vitin e parë.

Burrat kishin shumë më shumë gjasa të raportonin një fitim në peshë gjatë vitit të parë të një marrëdhënieje sesa femrat (69 për qind dhe 45 për qind respektivisht).

Hulumtimi, i kryer nga OnePoll në emër të Jenny Craig, zbuloi se ky fenomeni “peshë dashurie” është kryesisht për shkak të rritjes së ngrënies kur fillon një marrëdhënie e re (42 për qind).

Individët e moshës 18-24 vjeç arritën fazën e rehatshme të marrëdhënieve të tyre më të shpejtë në pak më shumë se dhjetë muaj.

Ndërsa ata të moshës 45-54 vjeç morën më shumë për të arritur këtë fazë, duke shënuar gati një vit e gjysmë para se të ndiheshin rehat.

Në fakt, 52 për qind e të anketuarve thonë se aktualisht ushtrojnë me partnerin e tyre, 60 për qind aktualisht hanë shëndetshëm me partnerin e tyre dhe disa madje bëjnë i të dyja (40 për qind).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat