10 antioksidantët më të fuqishëm në botë: Ja ku i gjeni

Life style

10 antioksidantët më të fuqishëm në botë: Ja ku i gjeni

Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 16:30
Foto ilustrim

Keni menduar ndonjëherë se cilët janë antioksidantët më të fuqishëm në natyrë? Antioksidantët janë substanca që ndihmojnë për të ngadalësuar dhe eliminuar veprimin e radikaleve të lira. Këto të fundit, përgjegjëse për stresin oksidativ, të shkaktuar nga dëmtimet e qelizave dhe ndryshimet metabolike duke filluar nga procesi i tretjes e deri tek asimilimi i elementeve ushqyes.

Për çfarë shërbejnë antioksidantët?

Siç e thamë në fillim, agjentë të tillë shërbejnë për të neutralizuar efektet negative që vijnë si pasojë e oksidimit. Prëveç një serie përgjigjesh kimike dhe fizike, çdo antioksidant natyral nuk ndikon në ndërprejen e vetëprogramimit të zinxhirit. E gjitha kjo përkthehet në:

=Fytyrë më pak e plakur nga koha

=Rigjenerim i organeve, indeve dhe sistemeve

=Pastrim i organeve sekretuese

=Regresion i sëmundjeve që priren të bëhen kronike

=Reduktim i gjendjeve inflamatore

Duhet të theksojmë se rezultatet e përshkruara më sipër ndryshojnë nga personi në person dhe arrihen vetëm nëpërmjet një stili të shëndetshëm jetese. Ushqimi i mirë, pushimi i mjaftueshëm dhe aktiviteti fizik i moderuar do të kontribuonin në efektivitetin e antioksidantëve më të fuqishëm.

10 antioksidantët më të fuqishëm në botë

Vitamina A

E quajtur ndryshe retinol, gjendet në produktet e qumështit, veza dhe mëlçitë.

Vitamina C

Gjendet tek agrumet, kivi, hurmat. Ndihmon prodhimin e kolagjenit dhe përthithjen e hekurit.

Vitamina E

Gjendet me shumicë tek frutat me lëvozhgë, vaj ulliri, embrionet e grurit dhe më pak tek perimet me gjethe jeshile

Rezveratroli

Gjendet tek boronicat, rrushi i kuq, kakao, kikirikë dhe verë.

Antocianina

Pjesë e flavonoideve me ngjyrë të kuqe dhe blu-vjollcë e gjendet tek: luleshtrydhet, patëllxhanët, boronica, rrush francez, lëkër e kuqe, qershi dhe radikio.

Acidi lipoid

Me veprim hipoglicemik dhe anti-plakje, gjendet tek të brendshmet, mishi i kuq, por edhe brokoli, spinaqi e patatet.

Katekina

Ato evitojnë formimin e pllakave të kolesterolit në enët e gjakut dhe gjenden tek çaji jeshil, vera e kakao.

Glutatione

Është një antoksidant endogjen i prodhuar nga mëlçia dhe gjendet tek mishrat dhe perimet jeshile, por sekreti është të gatuhen sa më pak.

Luteina

Pjesë e karotenoideve, bashkë me zeaxantina-t, ka vperim mbrojtës në aparatin okular. Gjendet tek rrushi, karotat, boronicat, e verdha e vezës, lakrat e Brukselit, spinaqi e misri.

Likopeni

Gjitashtu pjesë e karotenoideve, është efikas kundër radikaleve të lira, ka veti anti-inflamatore dhe mbron prostatën. Gjendet tek domatet dhe specat e kuqe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat