Një bimë që mbahet në shumë shtëpi: Si rritet difenbahia?

Life style

Një bimë që mbahet në shumë shtëpi: Si rritet difenbahia?

Më: 8 dhjetor 2021 Në ora: 23:09
Foto ilustrim

Është shumë e njohur si bimë dhome për shkak të tolerancës së madhe ndaj temperaturave të brendshme

Diefenbahia i përket gjinisë së bimëve tropikale, ato janë të njohura për gjethet e tyre specifike të mëdha në kombinime të ndryshme të ngjyrave të gjelbër, krem dhe të bardhë.

Besohet se bima u emërua nga Heinrich Wilhelm Scott, drejtor i Kopshtit Botanik në Vjenë, për të përjetësuar kujtimin për kopshtarin Josef Dieffenbach.

Kujdesi për difenbahian

Drita dhe difenbahia

Kjo bimë dhome është e njohur, sepse përshtaten shkëlqyeshëm në kushte shtëpie. Gjatë vegjetacionit, bima preferon dritën indirekte, ndërsa gjatë muajve të dimrit preferon dritën e fortë.

Ju përpiqeni ta rrotulloni bimën në mënyrë që rritja e saj të jetë e ekuilibruar, shkruan “The Spruce”.

Dheu për difenbahian

Përdorni një përzierje të drenazhuar të ajrosur mirë për saksi. Sigurohuni që drenazhimi të jetë i mirë për të mos dëmtuar rrënjët. Kurrë nuk duhet të lihen në dhé të lagësht.

Ujitja e bimës

Gjatë sezonit të rritjes, difenbahia pëlqen ujitjen e rregullt, ndaj sigurohuni që bima të mos jetë e thatë. Gjatë dimrit ju mund të reduktoni ujitjen. Sigurohuni që pjesa e sipërme e dheut të jetë plotësisht e thatë përpara ujitjes. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat