Hulumtimet kanë treguar: Burrat shkaktojnë më shumë stres sesa fëmijët

Life style

Hulumtimet kanë treguar: Burrat shkaktojnë më shumë stres sesa fëmijët

Më: 13 dhjetor 2021 Në ora: 14:54
Foto ilustrim

Në një sondazh të kryer nga portali amerikan “Today”, shtatë mijë nëna iu përgjigjën pyetjeve rreth stresit. Rezultatet treguan se shumica e femrave e “matnin” stresin e tyre me 8.5 pikë nga maksimumi 10, dhe 46 për qind e tyre thanë se partnerët i stresonin më shumë sesa fëmijët.

Siç pritej, gratë kryesisht ankoheshin për (mos) pjesëmarrjen në punët e shtëpisë. 75% e tyre kanë deklaruar se ndihen sikur të gjitha punët e shtëpisë, por shpesh edhe ato prindërore, u shqetësojnë vetëm atyre, sepse në të kundërt nuk do të kryhen.

Mesatarisht, një në pesë nëna tha se burri i saj shkakton më shumë stres pikërisht sepse ai nuk ndihmon sa duhet në jetën e përditshme. Një tjetër gjë që i shqetëson është sjellja e partnerit.

Domethënë, siç thoshin nënat, partnerët e tyre shpesh sillen më keq se fëmijët, kështu që vetë fëmijët i perceptojnë si miq dhe burim argëtimi, ndërsa nënave u mbetet ai roli i palakmueshëm që përfshin ashpërsinë dhe marrjen e vendimeve jo aq argëtuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat