Njerëzit që praktikojnë pushimin e përditshëm janë më produktivë dhe më të lumtur, pohojnë studiuesit

Life style

Njerëzit që praktikojnë pushimin e përditshëm janë më produktivë dhe më të lumtur, pohojnë studiuesit

Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 20:39
Foto ilustrim

Për të rriturit, gjëja më joshëse në jetën e fëmijëve të vegjël është fakti se fëmijët mund të flenë në çdo kohë pa u gjykuar. Përkundrazi, fëmijët lavdërohen dhe duartrokiten nëse flenë mirë.

Kur rritemi, nuk është më kështu. Njerëzit që flenë pasdite duken të çuditshëm, dembelë, joproduktivë, joaktivë. Sigurisht, përjashtim bëjnë të moshuarit dhe të sëmurët, por disa njerëz kanë nevojë për një sy gjumë pasdite në vitet e fundit dhe në kulmin e shëndetit të tyre.

Natyrisht, gjumi në punë apo në leksione nuk rekomandohet, por shkencëtarët besojnë se njerëzit që bëjnë një sy gjumë të shkurtër gjatë ditës janë më produktivë.

Përfitimet e një pushimi pasdite

Mbyllja aty-këtu mund të jetë çelësi për një jetë produktive, thotë një grup kërkimor nga Amerika. Duke analizuar 2000 njerëz dhe zakonet e tyre të përditshme të gjumit, ata dolën me rezultate mjaft magjepsëse.

Njerëzit që flinin më shumë gjatë ditës ishin më produktivë se ata që nuk flinin. Sikur të mos mjaftonte kjo, ata u treguan 90 për qind më të lumtur, si dhe më të sigurt.

Një zëdhënës tha se pushimi ditor nuk duhet të konsiderohet si shenjë dembelizmi, por është një mjet që mund të na ndihmojë të jemi më produktivë në jetë dhe ekzaminimi është kryer nga Mattress Nerd.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat