Vendosja e pastës së dhëmbëve në zonën e akneve nuk bën aspak mirë

Life style

Vendosja e pastës së dhëmbëve në zonën e akneve nuk bën aspak mirë

Më: 21 dhjetor 2021 Në ora: 00:37
Foto ilustrim

Shpesh kur shohim që kemi një puçërr në fytyrë shkojmë në zgjidhjen më të lehtë, përdorimin e pastes se dhembeve.

Edhe pse asnjë dermatolog nuk na ka thënë kjo është një mënyrë e shpejtë për një zgjidhje.

Dermatologët kanë shpjeguar pse ka dalë ky mit dhe pse nuk duhet të përdoret sot!

"Një herë e një kohë, pasta e dhëmbëve përmbante një përbërës të quajtur triclosan që kishte veti antibakteriale, që mund të kishte përfitime në trajtimin e akneve", thotë Dr. Shah. Gjë që shpjegon pse praktika ishte kaq e popullarizuar në ditët tona. “Që nga ajo kohë, triclosan u hoq nga FDA, dhe tani pasta e dhëmbëve përmban vetëm përbërës që mund të irritojnë lëkurën. Pasta e dhëmbëve është menduar për gojën dhe nuk është e sigurt për lëkurën!"

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat