Pse kapelat kanë një top të butë në maje?

Life style

Pse kapelat kanë një top të butë në maje?

Më: 21 dhjetor 2021 Në ora: 15:10
Foto ilustrim

Mund të mos e keni vrarë mendjen ndonjëherë por a e dini se kapuçi juaj i preferuar ka pasur dikur edhe një funksion  tjetër veç mbajtjes së kokëve dhe veshëve ngrohtë kur jashtë bën ftohtë.

Pjesa më e madhe e kapuçave kanë një top të butë në majë.

Vendosja e topit të butë në majën e kapuçave u aplikua fillimisht nga marinarët franceze të cilët rrinin për muaj me radhë nëpër varka.

Ndaj, topi i butë iu vendos kapuçave për të zbutur goditjet e kokës kur kishte dallgë të forta e ata duhej të qëndronin të mbyllur në kabinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat