Pesë zakone që kanë njerëzit e lumtur

Life style

Pesë zakone që kanë njerëzit e lumtur

Më: 22 dhjetor 2021 Në ora: 15:21
Foto ilustrim

Disa njerëz kanë një prirje të lindur për të qenë të lumtur, ndërsa të tjerë duhet të përpiqen pak më shumë. Megjithatë , njerëzit e lumtur kanë përfshirë disa zakone në jetën e tyre të përditshme, të cilat ndihmojnë në prodhimin e endorfinës, mirëqenien dhe humorin e mirë.

Ata e kanë vendosur ushtrimin në rutinën e tyre të përditshme

Joga në shtëpi, vrapim ose çiklizëm, çfarëdo lloj ushtrimi që preferoni, ushtrimet janë një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar disponimin tuaj. Përveç faktit që gjatë stërvitjes harroni atë që ju shqetëson dhe relaksoheni, trupi juaj prodhon endorfinë, hormone që lidhen me humorin e mirë.

Ata bëjnë zgjedhje dietike “të zgjuara”

Sigurisht që nuk ka asnjë ushqim magjik që do t’ju bëjë të lumtur në këtë moment, por ka ushqime që mund t’i japin një shtysë të vlefshme trupit tuaj dhe për pasojë t’ju bëjnë të ndiheni më mirë. Në fund të fundit, nuk është sekret që kur hamë siç duhet dhe në mënyrë të ekuilibruar, ndihemi më energjikë. Qumështi, vezët, salmoni dhe farat e lirit janë disa nga ushqimet që nuk duhet të mungojnë në pjatën tuaj.

Ata shprehin ndjenjat e tyre

Ndoshta më e rëndësishmja nga të gjitha është t’i shprehni sinqerisht ndjenjat tuaja, pozitivisht ose negativisht, një personi të afërt që ju bën të ndiheni të sigurt. Sigurisht, kjo nuk do të thotë që personi përballë duhet të gjejë zgjidhjen e problemit tuaj, megjithatë vetëm fakti që keni aftësinë për të eksternalizuar atë që ndjeni, mund të funksionojë çlirimtar.

Ata sillen me edukatë

Edhe në ditët tuaja më të këqija, shndërrimi i humorit tuaj të keq në një gjest të sjellshëm apo edhe një buzëqeshje jo vetëm që do t’i bëjë të tjerët më të lumtur, por edhe ju. Në një studim të mëparshëm, të publikuar nga Time, pjesëmarrësit që mendonin me dhembshuri për njerëzit e tjerë treguan “një rritje të përgjithshme të emocioneve pozitive, si gëzimi, qetësia dhe shpresa pas takimit”.

Ata shkojnë për një shëtitje

Studime të shumta mbështesin efektin pozitiv të natyrës në psikologjinë tonë. Në mënyrë indikative, sipas hulumtimit të Institutit të Shëndetit Botëror në Barcelonë, të rriturit që kanë pasur kontakt të ngushtë me natyrën gjatë fëmijërisë së tyre tregojnë një shëndet më të mirë mendor dhe më shumë emocione pozitive. Ecja në natyrë mund t’ju bëjë më të lumtur, si për shkak të ushtrimeve fizike ashtu edhe për kënaqësinë që ofron kontakti me gjelbërimin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat