Fraza që është mirë të shmangni në tryezën festive

Life style

Fraza që është mirë të shmangni në tryezën festive

Më: 25 dhjetor 2021 Në ora: 20:32
Foto ilustrim

Ka diçka në festat familjare që na bën të flasim shumë. Pavarësisht nëse vjen nga stresi i të folurit me të afërmit e largët, stresi i gatimit dhe servirjes së një vakti të përpunuar, apo thjesht efekti anësor i pak verës së tepërt, diskutimet e shumta janë diçka që duket se i ndodh çdo familjeje gjatë pushimeve.

“Darka më e mirë që kam ngrënë ndonjëherë ka qenë…”

Edhe nëse je kuzhinieri i preferuar i mikpritësit në kuzhinë, është e vrazhdë të marrësh rolin e kritikut si i ftuar. Nuk është koha për të bërë sugjerime se si mund të ishin përgatitur më mirë pjatat e ndryshme ose për t’i krahasuar ato me vaktet që keni ngrënë në të kaluarën. Në vend të kësaj, përqendrohuni te sa i shijshëm është ushqimi, sa e mrekullueshme duket gjithçka dhe sa vlerësoni punën e palodhur të paguar për vaktin.

“A keni dëgjuar për …?”

Është e lehtë të filloni thashethemet,  veçanërisht për anëtarët e tjerë të familjes që nuk janë të pranishëm. Nëse vëreni se diskutimi ka filluar të tingëllojë si një shfaqje e drekës, përpiquni ta drejtoni atë drejt deklaratave më pozitive.

“Ti dukesh kaq…!”

Të flasësh për peshën e dikujt shumë ose shumë pak, sigurisht që do ta vendosë atë në një pozicion të vështirë. Në vend që të përqendroheni në atë se sa i dobët duket kushëriri juaj, përpiquni t’i drejtoni komplimentet tuaja në mirëqenien e përgjithshme dhe paqen shpirtërore.

“Kur do…”

Gjykimi i përparimit të anëtarëve të tjerë të familjes nuk vlerësohet kurrë. Mundohuni të mos e vendosni një anëtar të familjes në mbrojtje ose ta bëni atë të ndihet “prapa”. Nëse e gjeni veten në këtë pozicion të sikletshëm, trajtojini me humor të mirë, buzëqeshni, mbani një ton miqësor dhe bëjini të ditur se kur të vijë koha, ata do të jenë të parët që do ta dinë – atëherë ndryshoni temën.

“… Nëse ne jemi ende këtu deri atëherë!”

Njerëzit duket se janë një vend i frikshëm, por tryeza festive nuk është vendi për të bërë muhabet. Në vend që të shkatërroni dhe të zemëroheni, flisni për qëndrueshmërinë njerëzore, përpiquni të qëndroni pozitivë dhe përqendrohuni te dashuria që rrethon tryezën.

“A ju kujtohet kur…”

Pavarësisht se sa qesharake mund t’ju duket, është e vrazhdë të vendosësh një pjesëtar të familjes në qendër të vëmendjes për një histori jo shumë të këndshme. Jo vetëm që sjell kujtime të pakëndshme për këtë person, por i sjell edhe ata që e simpatizojnë në një pozicion të vështirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat