​Pse duhet të filloni të përdorni uthull kur lani rrobat menjëherë?

Life style

​Pse duhet të filloni të përdorni uthull kur lani rrobat menjëherë?

Më: 30 dhjetor 2021 Në ora: 14:01
Foto ilustrim

Uthulla është ndër ato ushqime që nuk kanë afat dhe është mirë që të ketë stok sepse nuk rezervohet vetëm për sallata dhe turshi.

Mund të jetë shumë i dobishëm në pastrim, por asnjëherë nuk duhet të përzihet me zbardhues sepse çliron gaz toksik.

Më poshtë janë 9 përdorime të shkëlqyera të uthullës dhe arsyet pse duhet të filloni ta përdorni menjëherë kur lani rrobat.

Largon aromat

Në disa rroba, era e keqe mund të mbahet edhe pas larjes. Mund të rivendosni aromën neutrale duke shtuar gjysmë filxhani uthull në pjatalarëse kur e shpëlani.

Lavatriçe e pastër

Harrojini rrobat tani, sapo lavatriçja të ketë erë të keqe. Në këtë situatë, njomni një leckë në uthull dhe fshini pjesët e gomës. Për të pastruar të gjithë makinën larëse, hidhni dy gota uthull dhe lëreni të funksionojë një cikël bosh.

Hiqni rrudhat nga rrobat

Nuk e nxorët mallin nga tharësja menjëherë dhe tani është grimcuar? Nuk ka problem, bëni një zgjidhje 3:1 me ujë dhe uthull dhe spërkatni rrobat dhe lërini të thahen në ajër. Nëse dëshironi një aromë të freskët, mund të shtoni disa pika vaj esencial në këtë tretësirë.

Larja e perdes së dushit

Me kalimin e kohës, myku mund të kapet në perdet plastike të dushit. Vendosini në perde dhe shtoni gjysmë filxhani detergjent dhe gjysmë filxhani sodë buke dhe lërini të ziejnë për një cikël në ujë të ngrohtë, por jo të nxehtë. Pas kësaj, gjatë shpëlarjes, shtoni një filxhan uthull dhe në fund varni perden që të thahet.

Zbardhues

Nëse rrobat tuaja janë pak gri, zieni ujë dhe një gotë e gjysmë uthull në një tenxhere dhe lagni rrobat në të. Lëreni brenda natës dhe shpëlajeni dhe thajeni tërësisht.

Rikthejeni fuqinë e njomjes me peshqir

Peshqirët humbasin fuqinë e tyre thithëse me kalimin e kohës. Mbushni makinën larëse përgjysmë dhe shtoni një filxhan uthull në vend të detergjentit dhe lajeni në temperaturë të lartë. Më pas përsërisni, por këtë herë shtoni gjysmë filxhani sodë buke në vend të uthullës. Thani ato normalisht.

Parandaloni njollat

Për të parandaluar zbehjen e ngjyrave ose njollosjen e rrobave të tjera më të lehta, lajini këto rroba në uthull për 15 minuta përpara larjes së parë.

Fiksoni pulovrat e ngjeshur

Nëse pulovra juaj është e shtrydhur në larje, ziejeni në një tretësirë uthull dhe ujë në një raport 1:2 për 25 minuta. Zgjateni pak sa është i lagësht dhe lëreni të thahet në ajër.

Largoni njollat e djersës

Bëni një pastë me uthull dhe sodë buke në një raport 2:3, kështu shtrydhni njollat e verdha dhe lërini të thahen para se t'i lani, shkruan Family Handman.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat