Dëgjimi i këtyre muzikantëve mund të rrisë shpejtësinë tuaj të vrapimit

Life style

Dëgjimi i këtyre muzikantëve mund të rrisë shpejtësinë tuaj të vrapimit

Më: 2 janar 2022 Në ora: 16:22
Foto ilustrim

Një listë e mirë këngësh është e pashmangshme në shumë raste, dhe një prej tyre është trajneri. Ka diçka për të goditur ritmin në veshët tanë kur ngremë pesha ose vrapojmë në një pistë, por a mund të përmirësojë vërtet një këngë performancën tonë?

Sipas një sondazhi të fundit, përgjigja është po. Duke analizuar të dhënat nga 60 cikle vrapimi të kryera nga një grup vrapuesish (ku vrapuesit dëgjonin një interpretues të ndryshëm për çdo cikël), u arrit në përfundimin se cili prej artisteve ndihmoi në suksesin, shkruan Women’s Health.

Dy interpretues aktualë dhe një nga e kaluara e afërt në krye

Mbretëresha B, ose Beyonce, kontribuoi në shpejtësinë e vrapuesve. Në fakt, muzika e saj është gjetur të jetë aq stimuluese sa që rrit rekordin e saj personal deri në 33 sekonda për kilometër.

Disa nga këngët më të lakmuara të divës së muzikës ishin Put A Ring On It dhe Run The World.

Përveç hiteve të tilla si Watermelon Sugar, Harry Styles është bërë i famshëm edhe në mesin e muzikantëve që ndihmojnë në përshpejtimin e ritmit të vrapimit, dhe rezultatet kanë treguar se muzika e tij përmirëson rezultatet deri në 31 sekonda për kilometër.

E treta në listë është ikona e popit Britney Spears. Edhe pse Britney fitoi famë në vitin 1999, këngët e saj pop në dukje të njohura janë ende të mjaftueshme për t’i shtyrë vrapuesit drejt rezultateve më të mira. Aq shumë sa duke dëgjuar Baby One More Time, Oops … I Did It Again and Toxic mund të përmirësojë shpejtësinë time të vrapimit me 28 sekonda për kilometër.

Adele dhe Taylor Swift janë gjithashtu në top 10, dhe në fund të fundit, gjithçka që duhet të bëjmë është të veshim këpucë vrapimi dhe të testojmë këtë informacion.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat