Fëmija ju pyet vazhdimisht “pse?” Mësoni si t’i përgjigjeni

Life style

Fëmija ju pyet vazhdimisht “pse?” Mësoni si t’i përgjigjeni

Më: 6 janar 2022 Në ora: 21:50
Ilustrim

Ka një periudhë, kur fëmijët pyesin me kureshtje për çdo gjë. Ata nuk reshtin së ndaluri duke pyetur ‘pse’ për të ditur gjithçka. Zakonisht këto biseda përfundojnë me një “Sepse e them unë”, në mënyrë që i vogli juaj të pushojë së pyeturi. Por si e shpjegojnë psikologët?

Është një fazë e zakonshme e zhvillimit

Pas 18 dhe 30 muajsh të gjithë fëmijët kalojnë këtë fazë. Ata duan të dinë arsyen për gjithçka. Përveç kësaj, kjo fazë forcon të menduarit logjik dhe kritik të fëmijës dhe dëshmon për interesin për botën që e rrethon. Nëse duam të flasim edhe më shkencërisht, pyetjet dhe përgjigjet e vazhdueshme ndihmojnë në zhvillimin e neuroneve të trurit dhe zgjerojnë njohuritë.

Përgjigja më e mirë

Kur të arrini pikën ku nuk dini më si të përgjigjeni, mund ta ktheni përsëri pyetjen dhe t’i thoni fëmijës: ‘Nuk e di. si mendoni;”. Kjo pyetje e shtyn fëmijën të rivlerësojë përgjigjet që i keni dhënë dhe të japë një përgjigje logjike dhe kjo me radhë.

Po nëse ai nuk e di përgjigjen?

Sigurisht, ka raste kur përgjigja është vërtet shumë komplekse ose fëmija thjesht nuk e di. Mund ta riformuloni duke pyetur: “Me ato që dini deri tani, çfarë mendoni?” Është një mënyrë për të folur me të voglin tuaj dhe për t’iu përgjigjur çdo pyetjeje që ai ose ajo mund të ketë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat