Psikologët argumentojnë se nuk jemi aq të zgjedhur nga partnerët romantikë sa mendojmë

Life style

Psikologët argumentojnë se nuk jemi aq të zgjedhur nga partnerët romantikë sa mendojmë

Më: 11 janar 2022 Në ora: 17:32
Foto ilustrim

Ka një mori kërkimesh që sugjerojnë se njerëzit janë më të njëanshëm drejt fillimit, avancimit dhe mbajtjes së marrëdhënieve romantike sesa e kuptojnë, sipas një artikulli të ri të botuar në Personality and Social Psychology Review. Në vend që të jenë shumë selektivë, njerëzit duket se kanë një tendencë për të vazhduar marrëdhëniet edhe kur gjërat nuk shkojnë mirë.

“Unë kam studiuar vendimet e marrëdhënieve për rreth një dekadë,” tha asistent profesorja e Universitetit Perëndimor Samantha Joel. “Unë jam e interesuar për marrëdhëniet romantike sepse ato janë një aspekt shumë i ngarkuar emocionalisht i jetës së njerëzve dhe jam e interesuar për vendimet sepse ato u japin njerëzve liri. Çfarë mund të bëjnë njerëzit për të përmirësuar rezultatet e marrëdhënieve të tyre? A ka mënyra për të ndihmuar njerëzit të zgjedhin partnerë që janë më të mirë për ta, apo të ndërtojnë marrëdhënie që janë më të mira për ta?”

“Ndërsa i kam studiuar këto vendime, kam vënë re në mënyrë të përsëritur këtë model ku, kur njerëzit përballen me një degëzim relacional në rrugë, rruga që të çon në një marrëdhënie afatgjatë duket më e lehtë sesa rruga që të çon në beqari. Qëllimi i këtij punimi ishte të shqyrtonte sistematikisht këtë tezë”.

Joel dhe bashkëautori i saj Geoff MacDonald rishikuan literaturën shkencore mbi formimin dhe mirëmbajtjen e marrëdhënieve romantike. Ata vunë në dukje se njerëzit nuk janë veçanërisht selektivë kur zgjedhin një partner. Një studim i madh i takimeve të shpejtë zbuloi se pjesëmarrësit thanë po për një mesatare prej 40% të opsioneve të tyre të takimit. Hulumtimet kanë zbuluar gjithashtu se njerëzit priren të mbivlerësojnë gatishmërinë e tyre për të refuzuar partnerët e mundshëm që kanë shprehur interes për ta, edhe nëse ata kanë disa tipare të padëshirueshme.

Edhe të biesh në dashuri nuk është veçanërisht e rrallë. Në vend të kësaj, njerëzit kanë një tendencë që të lidhen shpejt me partnerët e tyre. “Për shembull, në një studim klasik, u rekrutuan studentë beqarë dhe përvojat e tyre të rënies në dashuri u gjurmuan gjatë një semestri,” shpjeguan studiuesit. “Nga studentët e rekrutuar për dy studimet gjatësore, 33% e pjesëmarrësve në Studimin 1 ranë në dashuri gjatë një periudhe 12-javore.”

Ndërkohë, vendosja për të lënë një marrëdhënie të krijuar duket të jetë veçanërisht e vështirë për shumë njerëz, edhe kur marrëdhënia është abuzive. Njerëzit shpesh përjetojnë faj dhe emocione të tjera negative kur marrin vendimin për t’u ndarë me një partner.

“Edhe pasi një marrëdhënie shpërbëhet, ndarja nuk “ngjitet” gjithmonë. Marrëdhëniet përsëritëse janë të zakonshme, ku një marrëdhënie shpërbëhet dhe rinovohet, shpesh në mënyrë të përsëritur”, vunë në dukje studiuesit.

“Argumenti kryesor i punimit është se, si rregull, njerëzit duan shumë të përfundojnë në një marrëdhënie afatgjatë dhe kështu gjykimi dhe tendencat tona vendimmarrëse duket se janë të kalibruara drejt këtij qëllimi”, tha Joel. “Vendimet që e çojnë një marrëdhënie përpara priren të ndihen si opsione të paracaktuara – opsionet e lehta – ndërsa vendimet që heqin dorë nga mundësitë romantike ose refuzojnë partnerët romantikë ndihen shumë më sfiduese”.

Marrëdhëniet, natyrisht, janë komplekse dhe ndikohen nga një numër i panumërt faktorësh. “Ky dokument parashtron një tezë të gjerë që pa dyshim ka shumë kushte kufitare”, tha Joel. “Në punim, ne konsiderojmë mundësinë që njerëzit fizikisht shumë tërheqës mund të jenë më të zgjedhur në lidhje me partnerët romantikë (prova të përziera) dhe që gratë të jenë më të zgjedhura se burrat (prova të përziera)".

“Procesi i miqësisë perëndimore duket shumë i ndryshëm nga ai i pjesës më të madhe të botës, ku familjet priren të luajnë një rol më të madh në zgjedhjen e bashkëshortit. Më tej, të njëjtat grupe të margjinalizuara që priren të përballen me pengesa për takime (p.sh. stigma në aplikacionet e takimeve) mungojnë gjithashtu dukshëm në mostrat tona. Marrja e mostrave më të ndryshme, brenda dhe jashtë Amerikës së Veriut është një drejtim vendimtar në të ardhmen për fushën tonë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat