Dashuria është një çrregullim hormonal që zgjat 90 ditë

Life style

Dashuria është një çrregullim hormonal që zgjat 90 ditë

Më: 14 janar 2022 Në ora: 20:38
Foto ilustrim

Dashuria e pjekur është kur dashurojmë te tjetri elementet e tij reale dhe jo shumë problematike. Domethënë nuk i japim tjetrit cilësi të tjera që do të donim të kishim apo na kishin munguar në fëmijëri.

Sigurisht, ajo që e karakterizon dashurinë janë elementet e idealizimit.

Nuk është realiste të jesh në statusin e dashurisë gjatë gjithë jetës.

Prandaj i referohemi kronikës së një vdekjeje të paralajmëruar paraprakisht. Pra, sa më pak shfaqje/projeksione të bëjë njeriu, aq më i pjekur bie në dashuri.

Megjithatë, dashuria është një përvojë unike, e cila na josh, na transformon, na lëviz, na ripërcakton, na çorienton, na ndreq. Është një përvojë që na magjeps, një rrjetë që është thurur ngadalë dhe me dhimbje rreth nesh.

Dashuria lëviz botën tonë….!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat