Rënia në peshë / Disa këshilla që ju ndihmojnë të ktheheni shpejt në formë

Life style

Rënia në peshë / Disa këshilla që ju ndihmojnë të ktheheni shpejt në formë

Më: 16 janar 2022 Në ora: 12:30
Foto ilustrim

Vit i ri, jetë (dhe formë) e re. Për të larguar kilogramët e tepërt dhe për të pastruar trupin mjafton të fokusohemi në një dietë të shëndetshme që favorizon ushqimet pa konservues, ngjyra dhe aroma të ndryshme. Kthimi në formë është i thjeshtë nëse braktisim konsumimin e sheqernave dhe të skuqurave.

Më poshtë jepet një manual që duhet mbajtur parasysh për një kuzhinë origjinale dhe natyrale dhe një stil më të shëndetshëm ushqimi.

Ujë, duhet pirë gjithmonë: hidraton, pastron, jep energji. Uji është padyshim aleati i parë dhe më i rëndësishëm i mirëqenies për trupin tonë. Për një program autentik detoksifikimi ju duhet të pini të paktën një litër e gjysmë ujë në ditë ose edhe dy. Për t’i shtuar shije hidratimit, fokusohuni tek infuzionet, çajrat dhe veçanërisht për mëngjes duhet të zgjedhim pijet bimore me bazë elbi ose tërshërë, për të zëvendësuar periodikisht qumështin e lopës.

Perimet e freskëta: në programin tonë ushqimor nuk duhet të mungojnë asnjëherë perimet e çdo lloji, si frutat dhe perimet e stinës, për sa kohë që janë të freskëta. Gjithsesi, kini kujdes të mos e teproni me sasitë: dy-tre varietete perimesh dhe një frut do të mjaftojnë për të na dhënë ngopje. Gjithashtu kini kujdes që të mos e mbushni frigoriferin, me rrezikun që të mos konsumoni gjithçka në kohë. Më pak është më shumë, mos e harroni kurrë.

Cilësia para së gjithash: zgjedhja e frutave dhe perimeve organike është një ide e shkëlqyer, por mos harroni se leximi i etiketës nuk mjafton. Për një kontroll më të madh mbi cilësinë e ushqimit që sjellim në tryezë, është më mirë të kontrolloni metodat e prodhimit dhe kompanitë që furnizojnë produktet që zakonisht vendosim në karrocë.

Porcione të vogla: të ndjekësh një dietë drastike dhe ndëshkuese është e rëndë dhe e lodhshme. Pse të mos filloni duke zvogëluar sasitë në pjatën tuaj? Mes shijimit të ndërgjegjshëm të një fete torte, vlerësimit të shijes së saj, kënaqësisë dhe teprimit me porcionet, ka një ndryshim të madh. Ndonjëherë sekreti për t’u rikthyer në formë është më i lehtë nga sa mendoni.

Mos e teproni kurrë me kripën: për të shmangur mbajtjen e ujit dhe sëmundjet e tjera që lidhen me përdorimin e tepërt të kripës, i duhet kushtuar vëmendje edhe produkteve si bishtajoret e konservuara dhe supat e ngrira, të cilat janë praktike dhe të shpejta për t’u vendosur në tavolinë, por përgjithësisht ato përmbajnë sasi më të larta kripe, konservues dhe aroma artificiale. Këshilla është të organizoheni në mënyrë që të gatuani edhe për disa ditë, në mënyrë që të keni gjithmonë gatime të përgatitura në shtëpi, të cilat do të jenë më të lehta, më origjinale dhe më të tretshme.

Pak sheqer, në të vërtetë shumë pak: sipas studimeve të fundit, konsumi i sheqerit po bëhet shqetësues. Ai gjendet kudo, nga pijet në shishe e deri te produkte të tilla si lëngjet apo tuli i domates. Sheqeri e bën gjithçka shumë të pangopur, ai është i aftë të shkaktojë varësi dhe sigurisht është ndër armiqtë më të dëmshëm të siluetës. Në fakt, të kontrollosh sasinë e sheqernave që marrim do të thotë të jesh në gjendje të parandalosh depozitimet e dëmshme të yndyrës në trup. Sipas rezultateve të një analize të publikuar në revistën e Shoqatës Evropiane të Kardiologjisë, përdorimi i ekzagjeruar i ushqimeve dhe pijeve të ëmbla lidhet me një vëllim më të madh të indit dhjamor rreth zemrës, në bark dhe nën lëkurë, të gjitha karakteristikat që favorizojnë një rrezik më të madh të sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit.

Receta të thjeshta: lërini pushimet pas, kthehuni në një pseudonormalitet, me një ritëm frenetik. Këshilla është të përdorni receta të thjeshta, madje edhe ushqime të papërpunuara, të shkëlqyera për detoksifikimin e trupit, për të nxitur funksionimin e duhur të mëlçisë dhe për t’u mbushur me vitamina dhe minerale. Gatimi natyral ndihmon në qëndrimin në formë dhe lufton plakjen.

Kreativiteti ndihmon: imagjinata në kuzhinë është një aleat i shkëlqyer sepse shmang mërzitjen nga shijet e njëjta. Kur jemi larg shtëpisë, duhet të përpiqemi të zgjedhim gatimet e pazakonta që nuk i kemi provuar kurrë. Nëse jemi në shtëpi dhe punojmë online këshilla është të provojmë receta të reja, duke përdorur sa më shumë erëza dhe barishte aromatike. Xhenxhefil, qimnon, shafran i Indisë, arrëmyshk: duhet shumë pak për të bërë një rizoto jashtëzakonisht të shijshme.

Kutia e drekës: edhe në këtë periudhë pandemie jemi të detyruar të hamë drekë jashtë shtëpisë, qëndrimi në formë është i vështirë  dhe i mundimshëm dhe duhet t’i kushtojmë edhe më shumë vëmendje asaj që hamë. Këshilla e zgjuar është të merrni me vete diçka të përgatitur një natë më parë, në vend që të merrni një sanduiç ose – më keq – të hani ushqime të ëmbla, të cilat mund të rrezikojnë rezultatet e marra me regjimin e detoksifikimit.

Një pushim Wellness: një nga sekretet e dietës mesdhetare është përdorimi i vaktit si një moment shkëmbimi dhe reflektimi. Për këtë arsye, mos e konsumoni vaktin në këmbë, po në një vend pushimi ku përtypet me qetësi, duke i dhënë vlerë ushqimit. Dhënia e rëndësisë së duhur ushqyerjes dhe ushqimit largon urinë emocionale dhe mban larg rrezikun e të ngrënit të tepërt e pa kontroll ndërmjet vakteve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat