Disa arsye pse duhet të tregoheni të sjellshëm me veten

Life style

Disa arsye pse duhet të tregoheni të sjellshëm me veten

Më: 16 janar 2022 Në ora: 22:46
Foto ilustrim

Të kuptosh dhembshurinë për veten thjesht do të ishte të thuash se i jep vetes të njëjtën mirësi dhe kujdes të pakushtëzuar që do t’i jepje një personi të dashur.

Dhembshuria për veten është e ndryshme nga kujdesi dhe vetëvlerësimi.

“Vetëdhembshuria përfshin një “qëndrim” të mirësisë së përgjithshme dhe shqetësimit për veten, ndërsa kujdesi për veten përfshin veprime të plotësuara duke ndërmarrë hapa dhe iniciativa që përfshijnë shqetësimin për veten”, thonë ekspertët.

Nëse nuk e vlerësoni veten dhe mirëqenien tuaj, rëndësinë e momenteve të mira, nëse bëni ta bëni këtë gjë para se të jetë tepër vonë.

Kaloni kohën tuaj duke bërë gjërat që ju pëlqen të bëni.

Ndërsa dhembshuria, si ndaj vetes ashtu edhe ndaj të tjerëve, mund të ketë një përkufizim të ndryshëm për këdo, ka disa gjëra që mund t’ju shtyjnë drejt të qenit më të dhembshur ndaj vetvetes, si kujdesi për veten, praktikimi i meditimit, kënaqësia në sport apo art.

Gjithashtu edhe pushimet dhe kalimi kohë me kafshë, mund të jetë një lloj kujdesi për vetën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat