Truket me të cilat çorapet tuaja të najlonit do të zgjasin më shumë dhe nuk do të shqyhen lehtë

Life style

Truket me të cilat çorapet tuaja të najlonit do të zgjasin më shumë dhe nuk do të shqyhen lehtë

Më: 17 janar 2022 Në ora: 07:44
Foto ilustrim

Çdo grua e di se sa e lehtë është të dëmtosh çorapet najlonit

Kjo ndodh më shpesh për shkak të lëkurës së thatë në duar, thonjve, bizhuterive.

Para se të blini një palë çorape të tilla, duhet të dini madhësinë të cilën do ta zgjidhni.

Nëse zgjidhni shumë të vogla, ato do të dëmtohen shpejt, por nëse i zgjidhni shumë të mëdha, nuk do të duken aq mirë sa duhet.

Kur mbathni çorape najloni, duhet t’i kushtoni vëmendje disa gjërave të vogla.

Këshillohet që para se t’i mbathni të aplikoni losion në duar dhe këmbë, në mënyrë që ato të jenë të lëmuara dhe të mos dëmtoni fijet e ndjeshme.

Gjithashtu, kini kujdes që të hiqni të gjitha bizhuteritë dhe orën, përpara se t’i mbathni, në mënyrë që të mos grisni çorapet tuaja të najlonit.

Kur filloni t’i mbathni, mos i tërhiqni vrullshëm çorapet, por tërhiqni ngadalë që të mos i dëmtoni.

Mos harroni të kontrolloni nëse pjesët e brendshme të këpucëve që keni ndër mend t’i mbathni janë lëmuara ose kanë diçka që mund të dëmtojë çorapet.

Nëse ato grisen pak, kapini për manikyrin e thonjve në mënyrë që plasaritja të mos përhapet.

Ngrirja gjithashtu ndihmon

Stilistja Denise Caldwell thotë se ngrirja e najloneve ruan ngjyrën, parandalon formimin e rruazave mbi to dhe largon qimet, të cilat shpesh mund të ngjiten në to. Ky truk ndihmon edhe me çorapet me rrjetë.

Për të qëndruar më gjatë, lajini ato, vendosini në frigorifer, përpara përdorimit të parë dhe lërini aty brenda natës. Thuhet se temperaturat nën zero forcojnë pëlhurën.

I ftohti vepron në molekulat në fije në mënyrë që pas kthimit në temperaturën e dhomës ato bëhen më rezistente ndaj dëmtimeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat