Sot shënohet dita më depresive e vitit – gjithçka që duhet të dini rreth të hënës së kaltër

Life style

Sot shënohet dita më depresive e vitit – gjithçka që duhet të dini rreth të hënës së kaltër

Më: 17 janar 2022 Në ora: 09:43
Foto ilustrim

Janari është ndoshta një nga muajt më të vështirë të vitit, pasi është një rikthim i ashpër në normalitet pas një pushimi të gëzuar festiv.

Pasi kaloni kohë me miqtë dhe familjen, janari dhe rikthimi i papritur në punë vijnë shumë shpejt.

Është krejtësisht normale të ndihesh i rraskapitur këtë muaj: qoftë moti apo përditshmëria, është e natyrshme të ndihesh i plogësht dhe ndonjëherë i mjerë.

E hëna e kaltër është një ditë e shënuar çdo vit sipas një ekuacioni si dita më dëshpëruese e vitit.

Bie të hënën e tretë të janarit të çdo viti, që do të thotë se në vitin 2022 bie më 17 janar.

Çfarë është e hëna e kaltër?

Termi filloi në vitin 2005 kur Sky Travel përdori një ekuacion për të llogaritur se cila ishte dita më e trishtuar e vitit.

Ekuacioni i tyre faktorizohej në elementë si moti, nivelet e borxhit, koha që nga Krishtlindjet, motivimi dhe më shumë, dhe data që supozohej se prodhoi ishte e hëna e tretë e janarit, prandaj lindi, e hëna e kaltër.

Megjithatë, që atëherë, një numër neuroshkencëtarësh, matematikanësh dhe skeptikësh të përgjithshëm kanë qeshur me legjitimitetin e ekuacionit.

Një kritik i zëshëm, Dean Burnett, i cili punoi në Neuroshkencë në Universitetin e Cardiff-it për pesë vjet, shkroi në Guardian: “Ekuacioni në vetvete është absurd”.

A ka ndonjë legjitimitet në të hënën e kaltër?

Sigurisht që ka, si çdo ditë tjetër. Është e lehtë të rrëshqasësh në shtigje të mjerueshme mendimesh për gjithë janarin, e lëre më një të hënë të vetme.

Moti sigurisht luan një rol. Ato erërat e Krishtlindjeve që kishin një bukuri të hidhur për to, tani janë vetëm rrebeshe të egra që na thumbojnë faqet sa herë që dalim jashtë.

Çrregullimi afektiv sezonal është diçka që ndikon në disponimin e mijëra njerëzve, këta faktorë kanë të gjithë një ndikim dhe janë shumë realë dhe shumë normalë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat