Kërkojini gjyshes t’ju mësojë këtë aktivitet: Thurja me grep është si joga për trurin

Life style

Kërkojini gjyshes t’ju mësojë këtë aktivitet: Thurja me grep është si joga për trurin

Më: 17 janar 2022 Në ora: 14:19
Foto ilustrim

Neurologët kanë arritur në përfundimin se thurja me grep dhe thurjet tjera janë ideale për trurin. Thurja është një praktikë e menduar meditimi dhe përqendrimi, një hobi që pushton miliona gra në mbarë botën.

Neurologjia e ka njohur thurjen për jogën e re, sepse ajo ka një ndikim të fortë në zhvillimin e rrotullimeve të trurit.

Gjatë një studimi, në të cilin morën pjesë më shumë se 4000 gra nga e gjithë bota, u vërtetua se gjendja e lumturisë është shumë e zakonshme gjatë thurjes. Relaksimi, lehtësimi i stresit, vetë-realizimi – e gjithë kjo mund të arrihet gjatë thurjes ose thurjes me grep.

Është vërtetuar se nëse thurni të paktën 3 herë në javë, niveli juaj i ankthit dhe stresit zvogëlohet ndjeshëm, gjë që ka një efekt të mahnitshëm në sferën emocionale – e qetëson atë dhe kontribuon në ndjenjën e shumëpritur të ekuilibrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat