​7 gjëra të pazakonta që bëjnë fëmijët jashtëzakonisht inteligjentë

Life style

​7 gjëra të pazakonta që bëjnë fëmijët jashtëzakonisht inteligjentë

Më: 17 janar 2022 Në ora: 23:14
Foto ilustrim

Sjellja e çuditshme është e destinuar për fëmijët e zgjuar. Shumë prindër mund të jenë të shqetësuar për sjelljen e tyre, por nuk ka arsye për t'u shqetësuar. Është normale që ata të devijojnë nga masat dhe të mendojnë jashtë stereotipeve të imponuara.

Jini krenarë nëse fëmija juaj është i tillë - një gjë e çuditshme e vogël që shumë nuk e kuptojnë. Thjesht tregon se mendja e tij është e zënë duke menduar për gjithçka dhe gjithçka.

1. Ata sapo kanë folur, dhe tashmë po thonë fjali të plota

Këta janë fëmijë që dinë të shprehin atë që mendojnë dhe ndjejnë që në moshë shumë të vogël. Ju duket se sapo kanë folur dhe prej tyre tashmë po dalin fjali komplekse. Glins Retclif nga portali Romper kujtoi përvojën e saj me njerkën e saj, një histori që ka argëtuar familjen e saj ndër vite.

"Ajo nuk tha asgjë për një kohë të gjatë, ajo thoshte disa fjalë aty-këtu, dhe pastaj një ditë tha fjalinë e saj të parë: "Mesazhi nga qeveria kanadeze". Ajo ishte mezi një vjeç”, ka shkruar ajo.

2. Ata kujtojnë ngjarje nga fëmijëria e hershme

“Ditën tjetër vajza ime më pyeti për kohën kur shkonim në mal. Ajo ishte atëherë 18-vjeç, tani është pothuajse pesë. Si është e mundur”, pyet ky shkrimtar.

3. Ata fillojnë të lexojnë tepër herët

Shpesh fillon me shtirjen se fëmijët po lexojnë librat e tyre me figura për kafshët, por duket se fillojnë t'i dallojnë fjalët rastësisht, edhe pse askush nuk ua ka mësuar ndonjëherë këtë.

“Një vit më parë, zonja e vajzës sime ishte me mua në dyqan. Ndaluam para një rafti me drithëra "Special K" që nuk i kam ngrënë kurrë si e rritur dhe askush rreth meje nuk i blen. Ajo i shikoi, u kthye nga unë dhe më pyeti: "Çfarë të veçantë kanë ato?" Më është dashur të heq nofullën nga dyshemeja me habi - tha ajo.

4. Ata kujtojnë ëndrrat e tyre kur ishin shumë të vegjël

“Ëndrrat e tyre fillojnë si kujtime të diçka që ndodhi dje, të paktën në përvojën time. Vajza ime më pyeti nëse më kujtohet se si shkuam me kanu në kasolle mbrëmë kur ishte mesi i dimrit dhe nuk kishim qenë në kasolle prej muajsh”, tha ajo.

5. Ata mbledhin në mënyrë obsesive gjëra ose mësojnë për diçka

“Mund të jenë 68 predha që fëmija juaj këmbëngul t’i ruajë si kujtim nga udhëtimi, ndaj i klasifikon në kategori sipas formës. Ose duan të dinë të gjitha faktet rreth 47 dinozaurëve të ndryshëm - si ushqehen, riprodhohen, fole. Dhe në moshën vetëm katër vjeç”, shpjegon Glins Ratclif.

6. Ata i rregullojnë lodrat e tyre në një mënyrë shumë specifike

"Fëmija im me të vërtetë nuk duhet të shqetësohet nëse lodrat janë të renditura në rendin e duhur, të përsosur, për shembull, nga më e larta tek më e ulëta, ose nga më e lehta tek më e errëta," shton ai.

7. Kanë një imagjinatë shumë të zhvilluar

“Më pëlqen imagjinata e egër dhe sinqerisht, përpiqem të mos mbys kurrë mendimet e pabesueshme të fëmijëve të mi dhe atë që krijohet në to”, thotë ai.

Nxitja e zhvillimit të inteligjencës te fëmijët

Profesor Julian Stanley nga Universiteti Johns Hopkins studioi fëmijë shumë inteligjentë dhe monitoroi zhvillimin e tyre për 45 vjetët e ardhshme - karrierën e tyre, përparimin intelektual, etj. Ai më vonë themeloi Qendrën për të rinjtë e talentuar.

Një nga ata fëmijë, që pati rezultate të shkëlqyera të testit, ishte Camilla Benbow. Sot ajo është dekane e Universitetit Vanderbilt dhe ka veçuar tetë gjëra që prindërit duhet t'i praktikojnë për të nxitur zhvillimin intelektual të fëmijëve të tyre, gjë që është një bazë e mirë për sukses në jetë, transmeton Independent.

- Ekspozoni fëmijët tuaj ndaj përvojave të ndryshme.

- Mbështetini ata si emocionalisht ashtu edhe intelektualisht.

- Sigurohuni që ata të kenë një marrëdhënie pozitive dhe të fortë me mësuesit e tyre. Nxënësit shumë të zgjuar shpesh kanë nevojë për më shumë sfida në shkollë, dhe mësuesi mund t'ua mundësojë këtë - gjë që është shumë e rëndësishme në përparimin e tyre.

- Nëse fëmija është veçanërisht i interesuar për një temë ose një hobi, jepini mundësinë që të zhvillojë aftësitë e tij në atë drejtim.

- Lavdëroni përpjekjet e tyre, më mirë se aftësitë e tyre. Kjo do t'i ndihmojë ata të zhvillojnë një mënyrë të veçantë të menduari që i kushton rëndësi përparimit të vazhdueshëm, në vend që të jenë statikë sepse janë të kënaqur me aftësitë e tyre.

- Inkurajoni fëmijët të bëjnë pyetje dhe të ndërmarrin rreziqe intelektuale. Nëse ata janë të ekspozuar ndaj dështimit herët, dhe ju e prezantoni atë si një pjesë të jetës në të cilën ata mësojnë diçka, kjo do të ketë një efekt stimulues tek ata.

– Shmangni përdorimin e shprehjeve si “je i talentuar” dhe “je shumë inteligjent.” Kjo mund të jetë një barrë për fëmijët.

- Testoni aftësitë e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat