8 arsye pse duhet të përdorim heshtjen

Life style

8 arsye pse duhet të përdorim heshtjen

Më: 18 janar 2022 Në ora: 20:50
Foto ilustrim

Ne jemi të pushtuar nga zhurma dhe stresi i përditshëm. Ndonjëherë do të donim vërtet të bënim pa të dhe të përpiqeshim të largonim zhurmën, por shpesh është e pamundur, sepse jeta e përditshme është zhurmë e pastër dhe ndërhyrëse. Mjafton të ndihmosh veten me pak praktikë, sepse krijimi i heshtjes kërkon një disiplinë të caktuar.

Por çfarë dobie ka të na edukojnë ne dhe njerëzit afër nesh, për heshtjen? Për çfarë është heshtja?

-Të përqendrohemi dhe të izolohemi nga çdo gjë, nga të gjithë, t’u japim rregull mendimeve përpara se të marrim një vendim ose t’i japim një kthesë jetës sonë.

-Për të pastruar mendjen në përgatitjen për një detyrë ose provim në mënyrë që të grumbulloni energji dhe të përmirësoni performancën.

-Për të dëgjuar dhe kuptuar të tjerët për të zbuluar ndjenjat dhe mendimet më komplekse të të tjerëve

-Të të ndihmojë të gjesh veten, të reflektosh dhe të komunikosh pa fjalë, të gjesh ekuilibrin dhe qetësinë me ekuilibrin

-Të vlerësojmë vendet e natyrës larg kaosit të qytetit dhe të kuptojmë kuptimin e vërtetë të tingullit (të shiut, këngës së shpendëve, ujit që rrjedh)

-Të rebelohemi kundër furisë që na imponojnë kohët tona pa u ndjerë të papërshtatshëm apo të turpëruar kur bie heshtja

-Të kujdesemi për shpirtin dhe trupin

-Të përshkruajmë shumë më tepër se fjalët dhe të përdorim fjalët me përgjegjësi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat