Një mënyrë e thjesht për të pasur ajër të mirë në shtëpinë tuaj gjatë dimrit

Life style

Një mënyrë e thjesht për të pasur ajër të mirë në shtëpinë tuaj gjatë dimrit

Më: 19 janar 2022 Në ora: 15:11
Foto ilustrim

Kur jashtë është ftohtë, të heqësh qafe ajrin e mbytur të brendshëm nuk është aq e thjeshtë sa të realizohet me hapjen e dritareve.

Pra, cila është mënyra më e mirë për të lejuar që ajri i pastër të hyjë pa ngrirë?

Kjo këshillë e thjesht do t’ju ndihmojnë ta mbani shtëpinë tuaj të ngrohtë, komode dhe me erë të mrekullueshme – edhe në thellësi të dimrit.

Lironi për pak radiatorët
Radiatorët shpesh janë fajtorë për lëshimin e ajrit të ndenjur, veçanërisht nëse tubat pengohen. “Ata mund të marrin xhepa ajri që ndalojnë ujin e nxehtë të qarkullojë në mënyrë efikase”, thotë Chris Harvey nga kompania e radiatorëve Stelrad. Zgjidhja: “Një herë në vit, lironi tubat – është shumë e lehtë”.

Së pari, sigurohuni që nxehtësia të jetë e fikur dhe radiatori të jetë i ftohtë. Më pas vendosni një tas nën valvul – çelësin në fund të njësisë – dhe rrotulloni valvulën për ta hapur derisa të dëgjoni fërshëllimë, që është ajri që ikën. Kur uji fillon të rrjedhë, puna ka mbaruar dhe mund ta mbyllni valvulën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat