​Arsyet që fëmijët vazhdimisht pyesin "pse"

Life style

​Arsyet që fëmijët vazhdimisht pyesin "pse"

Më: 19 janar 2022 Në ora: 22:05
Foto ilustrim

Kur bëhet fjalë për zhvillimin e një fëmije, ka kaq shumë gjëra për t'u marrë parasysh dhe kjo ndonjëherë mund të jetë konfuze për prindërit.

Ata që nuk kanë ndonjë trajnim edukativ për këto tema mund të mbështeten vetëm në intuitën ose përvojën e jetës me fëmijët. Ata do të fillojnë të vërejnë disa sjellje të fëmijës së tyre dhe do të mendojnë se ato janë “irrituese” apo negative, kur në fakt ka arsye për këtë.

Sjellja e fëmijëve gjithmonë ka rëndësi, edhe nëse prindërit nuk mund ta kuptojnë atë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për zhvillimin e fëmijës, sepse kjo mund t'i ndihmojë prindërit të kuptojnë se çfarë fshihet pas disa sjelljeve dhe si ta ndihmojnë fëmijën.

Çdo fëmijë arrin një pikë në zhvillimin e tij ku shpesh pyesin "pse?". Kjo do të jetë gjëja e parë që ai do t'i thotë gjithçka që thonë prindërit e tij dhe ndonjëherë do të testojë nervat e tyre.

Prindërit mund të ndihen të frustruar nga kjo deri në fund të ditës. Megjithatë, kjo është një fazë shumë e rëndësishme në zhvillimin e tyre, dhe është një fazë që duhet të ushqehet, jo të bllokohet, shkruan moms.com.

Kur fillojnë fëmijët të pyesin "pse"?

Sipas "Rise and Shine", fëmijët zakonisht do të fillojnë të pyesin "pse?" kur të jenë dy ose tre vjeç dhe kjo do të zgjasë deri në moshën katër ose pesë vjeç.

Është e rëndësishme të mbani mend se çdo fëmijë zhvillohet ndryshe dhe disa prej tyre mund të vazhdojnë të pyesin "pse?" edhe pas moshës pesë vjeçare, dhe kjo mund të jetë pasi ata janë natyrshëm kureshtarë.

Arsyeja?

Sipas “Baby Sparks”, përgjigjja e thjeshtë është se fëmijët në këtë moshë bëhen më të interesuar për botën që i rrethon dhe janë të etur të dinë pse dhe si funksionon gjithçka rreth tyre.

Ata gjithashtu ndërtojnë fjalorin e tyre pasi e pranojnë përgjigjen tuaj dhe janë thjesht të etur për informacione të reja dhe për rrjedhojë fjalë.

Kjo fazë duhet të inkurajohet

Sipas WOW Parenting, përgjigjja e një pyetjeje të tillë mund ta ndihmojë një fëmijë të mësojë më shpejt dhe mund ta inkurajojë atë të qëndrojë kureshtarë edhe në moshë madhore.

Sidoqoftë, gjithmonë do të ketë pyetje të cilave as prindërit nuk e dinë përgjigjen, por në vend që të thoni se nuk e dini ose thjesht nuk përgjigjeni, inkurajoni fëmijën të mendojë për përgjigjen ose të kalojë pak kohë së bashku duke e kërkuar atë. Kjo mund t'i ndihmojë ata të mësojnë të mendojnë në mënyrë kritike dhe të vënë në dyshim botën përreth tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat