5 mënyra për t’u lumturuar kur jeni të lënduar

Life style

5 mënyra për t’u lumturuar kur jeni të lënduar

Më: 21 janar 2022 Në ora: 17:06
Foto ilustrim

“Ç’kuptim ka të mërzitesh?” Kjo është një pyetje që e dëgjoj shpesh brenda mureve të zyrës sime të terapisë. Është një pyetje e arsyeshme. Në fund të fundit, nëse dëshiron të jesh i lumtur, numërimi i bekimeve të tua duket si një ide më e mirë sesa të qash nga dhimbja, qoftë trishtim, lëndim, zemërim apo ndonjë emocion tjetër shqetësues. Por kur bëhet fjalë për probleme më të mëdha se pengesat momentale, psikika njerëzore nuk mund të shpërqendrohet ose mashtrohet lehtë.

Sigurisht që ka një vend për t’u përpjekur për të shmangur ose minimizuar dhimbjen emocionale. Thjesht pyesni çdo prind që e ka shpërqendruar fëmijën e tij kur kishte frikë nga vaksinimi. Në mënyrë të ngjashme, njerëzit që përballen me tragjedi përdorin shpesh humorin e trekëmbëshit për të gjetur një pushim të përkohshëm nga shqetësimi i tyre. Dhe kërkimi i gjërave pozitive ose kërkimi i aktiviteteve për t’u ndjerë mirë mund të jetë vërtet i dobishëm për t’u larguar nga pakënaqësia, depresioni ose ankthi. Por shmangia e vazhdueshme mund të shkaktojë probleme.

Për ta kuptuar më mirë këtë, merrni parasysh këto pesë këshilla për kultivimin e lumturisë:

Pranoni dhimbjen tuaj emocionale.

Ashtu siç mund të detyrosh një vështrim stoik në fytyrën tënde kur goditet me grusht, mund ta bësh veten të duket e patrazuar nga një goditje emocionale. Por paraqitjet sipërfaqësore, si dhe përpjekjet për t’u shpërqendruar, nuk e ndryshojnë faktin që ndjeni dhimbje. Pasi ta pranoni pakënaqësinë tuaj, qëllimi i ndjenjës bëhet i qartë. Të mos e ndjesh do të thotë të mohosh realitetin dhe ndërkohë që mund të mashtrosh të tjerët, veten nuk mund ta mashtrosh kurrë plotësisht.

Ndaloni së larguari dhimbjen tuaj dhe pranojeni atë.

Është e kuptueshme që nuk doni të mërziteni, por mohimi i saj do t’ju pengojë të shihni gjembin në zemrën tuaj. Do të keni një ndjenjë se diçka nuk është në rregull, por nuk do të kuptoni se çfarë ndjeni. E kam parë shpesh këtë në terapi kur pacientët më kanë thënë se nuk e dinë pse janë kaq të dëshpëruar për jetën e tyre perfekte. Në mënyrë të pashmangshme, ata janë të pandershëm me veten e tyre, si për shembull duke folur rreth faktit se bashkëshorti i tyre është emocionalisht i largët, ose se u mungon ndonjë gjë tjetër thelbësore për një jetë të lumtur. Si rezultat, ata i kanë dyfishuar problemet e tyre. Ata janë të trishtuar ose të lënduar për diçka në jetën e tyre. Por ata nuk ia lejojnë vetes ta dinë këtë, kështu që përveç kësaj, ata janë të hutuar nga pakënaqësia e tyre.

Njihuni me atë që ju shqetëson sepse mund të shëroni vetëm atë që mund të shihni vërtet.

Sa më pak të dini për pakënaqësinë tuaj, aq më pak do të jeni në gjendje ta shëroni atë. Kjo do të thotë se të bëhesh i vetëdijshëm është jashtëzakonisht e rëndësishme. Pra, kujdesuni për atë që ndjeni në trupin tuaj. Merrni kohë për të marrë parasysh mendimet tuaja. Uluni me ndjenjat tuaja. Vëzhgoni veprimet tuaja dhe përpiquni të kuptoni se çfarë ju thonë këto përvoja, se përse reagoni ashtu siç bëni.

Ushqeni ndjeshmërinë dhe dhembshurinë për veten tuaj.

Ndërsa e njihni veten, është thelbësore që ta bëni atë nga një këndvështrim i mirëkuptimit dhe kujdesit, duke e parë veten ashtu siç mund ta bëni me një mik të mirë apo edhe me një fëmijë. Kjo mënyrë e lidhjes me veten quhet vetëdije e dhembshur. Me vetëdije të dhembshur, ju mund ta pranoni vërtet dhimbjen tuaj dhe të keni një dëshirë për ta lehtësuar atë. Kjo mund të nënkuptojë të bësh gjëra për të pakësuar lëndimin tënd, si për shembull të bësh përpjekje për të zgjidhur keqkuptimet me një vëlla. Ose mund të nënkuptojë të pranoni se nuk mund të ndryshoni një situatë të vështirë dhe t’i lejoni vetes të ndjeni dhimbjen. Për shembull, ndërsa hidhëroheni për vdekjen e një personi të dashur, mund të ndani kujtime të hidhura me të tjerët.

Ndonjëherë është e rëndësishme që të merrni një afat nga përballja me lëndimin tuaj.

Sado të pranoni, ndjeni empati dhe të keni dhembshuri për dhimbjen tuaj, ndonjëherë këto hapa mund të jenë dërrmuese dhe rraskapitëse. Ato mund të çojnë në ndjenjën e ngecjes nën peshën e mendimeve negative dhe emocioneve të dhimbshme. Pra, ndalimi për të qetësuar dhe ngushëlluar veten shpesh mund t’ju ndihmojë të fitoni elasticitetin për t’u rikuperuar nga një spirale shtypëse. Për shembull, në vend që të vazhdoni të dyshoni dhe shprehni sesi mbikëqyrësi nuk ju respekton, të shijoni një mbrëmje me miqtë mund t’ju japë një distancë të mjaftueshme për të kuptuar se si ta trajtoni në mënyrë efektive problemin.

Kur jeni të lënduar, është e rëndësishme të mbani mend se kultivimi i lumturisë nuk do të thotë të mohoni realitetin tuaj. Në fakt, për të qenë vërtet të lumtur, duhet të pranosh dhe ta duash personin që je, ndjenjat e dhimbshme dhe gjithçka. Duke iu afruar vetes me vetëdije të dhembshur, do të zbuloni se ndjenja e mirëqenies dhe lumturia që kërkoni janë brenda jush.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat